26-03-2018

W tegorocznych obchodach Dnia Języków Obcych uczestniczyła niemal cała społeczność szkolna. 21 marca br. w naszej szkole nie było zajęć dydaktycznych. Przygotowaliśmy sporo ciekawych rozwiązań i inicjatyw na rzecz promocji języków obcych.

Obchody tego dnia miały uświadomić naszym uczniom, jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych, bowiem dzięki ich znajomości możemy lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycję i kulturę.

Klasy IV- VI oraz VII i oddziały gimnazjalne przygotowały na tę okoliczność występy artystyczne, które oceniało jury. Uczniowie prezentowali m. in. flagę, plakaty, informacje, ciekawostki związane z wylosowanym wcześniej krajem, pokaz artystyczny, a nawet potrawy. Dużą popularnością cieszyły się piosenki obcojęzyczne i krótkie skecze językowe. Niezapomnianym elementem - niemal każdej klasy - były doskonale przygotowane układy taneczne.
W czasie występów uczniowie mogli też obejrzeć prezentacje multimedialne, krótkie filmy, w których ukazano
znaczenie poszczególnych słów w różnych językach.

Dzień Języków łączył w sobie elementy nauki i zabawy oraz stanowił niezwykłą motywację do działania,
zarówno dla nauczycieli, jak i występujących artystów.

Po wszystkich artystyczno - rozrywkowych występach jury ogłosiło wyniki:

W kategorii klas IV-VI 1. miejsce zdobyła klasa IV d, 2. – klasa VI c, 3.– klasa VI b,
wyróżnienia: klasa IVa, IV c oraz V a.
Natomiast wśród klas VII i oddziałów gimnazjalnych – 1. miejsce przyznano klasie III a, 2. – klasie II b, 3. – VII c
i wyróżnienia dla klas: IIIb, VIIa  oraz  IIc.

Tego dnia przedstawiciele poszczególnych klas brali również udział w szkolnym quizie „Milionerzy” oraz konkursie wiedzy o krajach niemieckich i angielskiego obszaru językowego. Oprócz zadań związanych ze znajomością tych krajów, przygotowano też rozmaite konkurencje językowe.

Występy artystyczne urozmaicały uczennice gimnazjum swoimi umiejętnościami wokalnymi i sportowymi
- Martyna Halczuk z klasy III a gimnazjum i Wiktoria Włoczysiak z klasy III d.

Mamy nadzieję, że Dzień Języków Obcych zorganizowany w naszej szkole utwierdził wszystkich obecnych w przekonaniu, że warto poznawać inne języki. Uczniowie poznali szereg nowych słów, doskonalili poprawną wymowę danego języka, lepiej poznali zwyczaje wielu państw europejskich, przybliżyli sobie elementy geografii i historii prezentowanych krajów.

W dalszej części uczniowie klas IV obejrzeli przedstawienie przygotowane przez Teatr Narodowy im. A. Mickiewicza z Wrocławia pt. „Bracia Lwie Serce”, siódmoklasiści i oddziały gimnazjalne uczestniczyły w spotkaniu z dwoma koszykarzami – zawodnikami PGE Turów, a klasy I-III oraz V i VI udały się na pochód w poszukiwaniu oznak wiosny.

Dzień 21 marca to również pierwszy dzień wiosny. W tym dniu najmłodsi - uczniowie klas I-III, zgodnie z tradycją w radosnych nastrojach świętowali nadejście tej pory roku. Przeszli wesołym, barwnym korowodem ulicami naszego miasta z dzwonkami i balonami w kolorowych przebraniach. Dzieci wesołymi okrzykami przywoływały wiosnę, a żegnały zimę.

Dziękujemy wszystkim nauczycielom i uczniom za zaangażowanie oraz wspaniałą zabawę. Ten dzień był pełen niezapomnianych wrażeń!

I.S.