Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-10-2017

We wrześniu rozpoczął się montaż na Kamiennej Górze 13 tablic informacyjnych z cyklu „Śladami historii Lubania”, który realizowany jest przez Urząd Miasta Lubań we współpracy ze Stowarzyszeniem Miłośników Górnych Łużyc.

Ich wykonanie zostało sfinansowane ze środków Urzędu Miasta Lubań oraz Regionalnego Centrum Edukacji Ekologicznej. Pomysłodawcą projektu oraz autorem tekstów jest lubański pasjonat historii Tomasz Bernacki, który także dokonał doboru grafik. Większość starych rycin i pocztówek pochodzi z kolekcji prezesa Stowarzyszenia Miłośników Górnych Łużyc – Janusza Kulczyckiego. Interesujące materiały pozyskano również z Archiwum Państwowego Oddział w Bolesławcu (podziękowania dla p. Barbary Grzybek), a także od kolekcjonera Zbigniewa Madurowicza. Unikatowe zdjęcia z Muzycznego Campingu przekazał p. Wiesław Schabowski. Udostępnienie zbiorów, jak i przygotowanie tekstów zostało wykonane nieodpłatnie. Całość na zlecenie złożył grafik i drukarz Sławomir Duma, który wykonał naprawdę świetną robotę, gdyż tablice same w sobie są małymi dziełami. Szczególnie dużo czasu zajęło przeglądnięcie archiwaliów, a następnie ich przetłumaczenie na język polski. Zebranych materiałów o Kamiennej Górze jest tak dużo, iż dużym problemem była konieczność odrzucenia wielu ciekawych informacji czy grafik. Być może więc kiedyś warto wydać o naszej górze atrakcyjny album.

Dodać należy, że na Kamiennej Górze znajduje się jeszcze kilka innych plansz autorstwa Tomasza Bernackiego, wykonanych parę lat temu, a także tablice dawnej ścieżki Szlakiem Wygasłych Wulkanów. W sumie więc spacerowicze będą mogli skorzystać już z około 20 tablic, które za pomocą obrazu i tekstu przedstawiają walory przyrodnicze oraz najważniejsze wydarzenia historyczne związane z naszą górą i powstaniem parku. Możemy więc poczytać o geologii i wulkanizmie, o poszukiwaniach złota, o rzadkich gatunkach drzew. Oczywiście nie mogło zabraknąć tablic o architekturze i historii Domu Górskiego, a następnie o dziejach parku, w tym udziału w jego zakładaniu Kamiennogórskich Strzelców. Znalazła na nich także niepoślednie miejsce historia najnowsza związana z walkami o Lubań w 1945 roku i tajemniczą sztolnią, a także wydarzenia kulturalne związane z parkiem.

Materiał video poniżej (temat tablic rozpoczyna się w 58 sekundzie nagrania).

Video

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...