Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
05-02-2018

44. SRML była niezwykle treściwa. Obrady wypełniły inwestycje, sprawy sądowe, akcja zima, ale też wielość wniosków, uchwał i zapytań.

30 stycznia Rada Miasta Lubań spotkała się po raz pierwszy w nowym roku. Dla radnych istotnym punktem w porządku obrad była informacja na temat wykonanych prac inwestycyjno-remontowych za 2017 r. na terenie miasta i planach inwestycyjnych na 2018 r. Sprawy te w pigułce przedstawił radnym zastępca naczelnika Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań, Marcin Kociański. Wystąpienie urzędnika zakończył szereg pytań. Odpowiedzi udzielał również Burmistrz Miasta Lubań, Arkadiusz Słowiński. Kilka słów poświęcono tematowi bieżącego remontu skweru przy Wieży Brackiej, zbliżającemu się remontowi ulic Spółdzielczej i Ratuszowej czy sprawie parku na Kamiennej Górze i znajdującym się tam niezbadanym sztolniom. Burmistrz zapowiedział też niespodziankę na ulicy Staszica i wspomniał o głosowaniu mieszkańców na monitoring miejski.

W dalszej części sesji radni zapoznali się z tematem spraw, które toczyły się w sądach z udziałem Gminy Miejskiej Lubań w roku 2017. Obsługę prawną Gminy Miejskiej Lubań prowadziło dwóch radców prawnych. Prowadzonych było łącznie 67 spraw sądowych między innymi o zobowiązanie do złożenia oświadczenia woli, o stwierdzenie nabycia spadku, o zapłatę, o przywrócenie do pracy, o naruszenie posiadania, postępowanie zażaleniowe, postępowanie nieprocesowe, postępowanie egzekucyjne czy postępowania upadłościowe. Spośród zakończonych spraw większość miała pozytywny finał dla miasta.

O zużytych 50 tonach piasku i 150 tonach soli opowiadał z kolei Jan Sajan, Dyrektor ds. Techniczno - Eksploatacyjnych Zakładu Gospodarki i Usług Komunalnych w Lubaniu. Choć tegoroczna zima rozpieszcza nas temperaturami na plusie, a śniegu w zasadzie brak, to przez 18 dni realizowano Akcję Zima na całego. W te dni odśnieżanie, ale też zwalczanie śliskości na chodnikach trwało od 4 rano, aby mieszkańcy w drodze do pracy byli bezpieczni. Uchwały podjęte na 44. sesji dotyczyły zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego obszaru położonego w północno-zachodniej części miasta Lubań (terenu przy ulicy Łokietka) oraz spraw edukacyjnych, związanych z prowadzeniem postępowania rekrutacyjnego do publicznych przedszkoli, trybu udzielania i rozliczania dotacji dla niepublicznych przedszkoli oraz postępowania rekrutacyjnego do klas pierwszych publicznych szkół podstawowych. Radni przyjęli „Lokalny program wspierania edukacji uzdolnionych dzieci i młodzieży szkół podstawowych z terenu Gminy Miejskiej Lubań” oraz „Strategię Ochrony Zdrowia Psychicznego na lata 2018-2022 dla Gminy Miejskiej Lubań”. Powołano również Radę Programową Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu. Poruszenie w RML wywołała sprawa likwidacji Aresztu Miejskiego w Lubaniu. Radni są przeciwko likwidacji jednostki i postanowili zająć stanowisko w tej sprawie. Tym samym jednogłośnie uchwalono, że do Ministra Sprawiedliwości zostanie wysłana odezwa, wskazująca na konieczność rezygnacji z planów likwidacji aresztu. W piśmie radni podkreślają rolę jednostki i to, że jej likwidacja negatywnie wpłynie na życie mieszkańców.

Poruszane tego dnia w zapytaniach i wnioskach sprawy miejskie dotyczyły w większości spraw porządkowych tj. malowania przejść dla pieszych, ustawiania wiat przystankowych, właściwej lokalizacji pojemników na odpady, ale też pojemników/koszy na odzież.

W czasie komunikatów wstępnie poruszono tematykę zbliżającej się okrągłej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...