Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-01-2018

W kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach odbył się Parafialny Koncertu Kolęd i Pastorałek.

   „Przekażmy sobie znak pokoju” – te słowa refrenu świątecznej ballady stały się przesłaniem kolejnej, siódmej, edycji Parafialnego Koncertu Kolęd i Pastorałek, który odbył się w kościele parafialnym pw. św. Maksymiliana Kolbego w Lubaniu-Księginkach w niedzielę Chrztu Pańskiego (07.01.2018 roku), kończącą liturgiczny obchód Tajemnicy Wcielenia. Po raz 7. zebraliśmy się wokół „księgińskiej szopki”, aby wyśpiewać to wszystko, co wiąże się z praktyką kolędowania: ciepło, radość, empatię i… temperament.

   Tradycyjnie, wprowadzeniem w atmosferę koncertu stała się uroczysta Eucharystia, sprawowana przez proboszcza, ks. Janusza Barskiego. Homilia poświęcona została znaczeniu Chrztu św. w życiu człowieka oraz sposobom coraz dojrzalszego potwierdzania akceptacji godności osoby „noszącej w sobie Chrystusa”. Msza św., po raz kolejny potwierdziła specyfikę parafii, w której nie ma problemu ze współpracą formacji wokalno-instrumentalnych, reprezentujących różne (nieraz sporo od siebie

   Rozpoczęty po mszy św. koncert miał charakter bardzo uroczysty – był bowiem swoistą inauguracją obchodów 30. rocznicy powstania naszej parafii (która przypada w tym roku). Może dlatego tegoroczna edycja była bardziej „rodzinna”, oparta o możliwości wokalno-instrumentalne naszych Parafian. Oczywiście zaszczycili nas też zaproszeni goście: Burmistrz miasta Lubań, p. Arkadiusz Słowiński z małżonką i córkami oraz radny miejski, p. Ryszard Piekarski, którzy w aktywny sposób wzięli udział w parafialnym kolędowaniu.

   W tegorocznym koncercie – profesjonalnie poprowadzonym przez p.Beatę Kwiecińską - wzięło udział 8 wykonawców reprezentujących „kolędników rodzinnych” (I.A.Z.M.Słowińscy; D.N.Szydło; S.N. Czarnomorskie), formacje wokalno-instrumentalne (schola parafialna „Dzieciaki z Bożej Paki” i chór Maksymilianki) oraz uzdolnieni wykonawcy indywidualni (W.Wójcik, R.Piekarski, M.Wójcik). Przygotowany repertuar obejmował wokalno-instrumentalne prezentacje tak tradycyjnych kolęd, jak i nieznanych nam dotąd pastorałek oraz ich instrumentalne aranżacje (na tej płaszczyźnie wyrazy uznania należą się Wiktorii [flet] i Mateuszowi [trąbka]).

   Tradycją naszych koncertów parafialnych jest czynny udział uczestniczącej w nich publiczności. Każdy z nich rozpoczyna się wyraźnym podziałem na wykonawców i słuchaczy, który bardzo szybko niknie – tak naprawdę śpiewają wtedy wszyscy. Tworzy to wyjątkową atmosferę, którą podkreśla w późniejszych spotkaniach w świetlicy wielu uczestników „rozśpiewanych spotkań parafialnych”. Dało się to wyraźnie odczuć podczas wielkiego finału (podobnie, jak wcześniej – podczas pasterki i liturgii dni świątecznych – także wtedy nasi parafianie podejmowali aktywną współpracę przy wyśpiewaniu chwały Nowonarodzonego).

   Opisany koncert jest 38. imprezą organizowaną w naszej wspólnocie od czasu rozpoczęcia współpracy w obecnym składzie osobowym. Za każdym razem jesteśmy zaskakiwani nowymi wykonawcami oraz oryginalnością form przekazu treści utworów. Przede wszystkim jednak spotkania te są potwierdzeniem bogactwa owoców  wynoszonych w niedzielnych Eucharystii z udziałem dzieci i młodzieży, które należą do najbardziej „rozśpiewanych” i kreatywnych. Za te owoce – widoczne na różnych płaszczyznach funkcjonowania parafii – składam gorące „Bóg zapłać”

(ks. Janusz Barski)

Dokładniejszy opis koncertu oraz dokumentujące je zdjęcia można znaleźć na stronie parafialnej.

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...