Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
15-12-2017

Lubanianie w ostatnim czasie nie chorowali na różyczkę, świnkę, odrę, krztusiec czy wirusowe zapalenie wątroby typu  A, B i C. Z pływalni Laguna mogą korzystać bez obaw, a lubańska woda pitna ma dobrą jakość. Jest tylko jedno „ale” - nasilający się ruch antyszczepionkowy.

Sytuacja epidemiologiczna na terenie Lubania jest od wielu lat stabilna, zaś ogólny stan sanitarno-porządkowy miasta Lubań nie budzi zastrzeżeń, o czym informowała na ostatniej sesji radnych Dyrektor Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Lubaniu (PSSE), Honorata Stachowicz. W pierwszym półroczu bieżącego roku nie odnotowano znaczącego wzrostu zachorowań na choroby zakaźne i nie zarejestrowano zbiorowych zatruć pokarmowych. Głośne w mediach zachorowania na żółtaczkę typu A również ominęły nasze miasto.

Wykonawstwo szczepień obowiązkowych, w poszczególnych rocznikach jest nadal na poziomie zadowalającym i wynosi 99%. Jednakże z biegiem lat da się zauważyć coraz więcej  odmowy szczepień przez opiekunów, co ma związek z nasilającymi się ruchami antyszczepionkowymi. W Lubaniu mieszka pięciu opiekunów, którzy nie poddają swoich dzieci szczepieniom. Sprawy te kierowane są do Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu, a wojewódzki inspektor przekazuje dalsze działania administracyjne do wojewody.

W pierwszym półroczu tego roku na terenie miasta zarejestrowane były 74 podmioty prowadzące działalność leczniczą. Stan sanitarny podmiotów pozostających pod nadzorem PSSE nie budził zastrzeżeń, nie stwierdzono również uchybień stanu technicznego czy nieprawidłowości w przeprowadzaniu procesów dezynfekcji i sterylizacji.

Jakość wody  do spożycia, która pochodzi z lubańskich wodociągów również jest pod nadzorem sanepidu. Dzięki kontrolom jest stan pod względem mikrobiologicznym i fizykochemicznym jest zadowalający. Podobnie jak woda z niecki basenowej na pływalni Laguna. Tam oprócz sanepidu dwa razy w miesiącu jakość wody bada również zarządca basenu.

W ramach kontroli przestrzegania przepisów dotyczących warunków zdrowotnych środowiska pracy, w tym zapobiegania powstawania chorób zawodowych na terenie Lubania nadzorem objęto 48 zakładów pracy. W większości z nich stan sanitarny-higieniczny pomieszczeń socjalnych i produkcyjnych był zachowany. Od wielu lat dominującym czynnikiem szkodliwym w nadzorowanych zakładach jest hałas oraz zapylenie.

Wiele działań PSSE dotyczy pionu higieny żywności i żywienia, gdzie przeprowadzane są kontrole mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa żywności, dozwolonych substancji dodatkowych, materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością oraz kosmetyków. Ponadto PSSE zajmuje się oceną wprowadzanej nowej żywności, w tym żywności zawierającej GMO.  W pierwszym półroczu na terenie miasta sanepid objął nadzorem obiekty żywności, żywienia i przedmioty użytków (zakłady produkcji żywności - piekarnie, ciastkarnie, automaty do produkcji lodów, sklepy, hurtownie, kioski, zakłady żywienia zbiorowego otwartego, czyli restauracje, punktu małej gastronomii, pijalnie piwa oraz zakłady żywienia zbiorowego zamknięte). Wyniki przeprowadzonych kontroli, wskazały na konieczność dalszej poprawy bezpieczeństwa żywności w nadzorowanych zakładach.

PSSE czuwa też nad szkołami i przedszkolami. Na podstawie przeprowadzonych kontroli nie odnotowano złego stanu sanitarno-technicznego wymagającego gruntownego remontu budynku. Ponadto podejmuje szereg działań w zakresie oświaty zdrowotnej i promocji zdrowia, sytuacji epidemiologicznej oraz problemów i potrzeb naszej zbiorowości. We współpracy z placówkami oświatowo-wychowawczymi i służbą zdrowia realizują programy o zasięgu krajowym.

(ŁCR)

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...