23-11-2017

Podczas tej wizyty dzieci dowiedziały się, jakie funkcje spełnia muzeum, w jakim celu człowiek gromadzi i chroni zabytki oraz co to są w ogóle zabytki, dzieła sztuki, eksponaty. Tradycje narodowej kultury i zwyczaje własnego regionu należy poznawać już w najmłodszym wieku.

Jedną z form takiej edukacji jest opieka nad pomnikami oraz odwiedzanie muzeów i miejsc pamięci. Stosują je z powodzeniem dzieci z grup IV i V, które w środę i czwartek 22 i 23 listopada wybrały się na wycieczkę do Muzeum Regionalnego w Lubaniu.  Zwiedzając sale muzealne przedszkolaki z przyjemnością mogły się przenieść w odległe czasy, tak różne od współczesności. Według pomysłodawców tego typu wypraw nauczanie przez doświadczenie jest najlepszą formą kształcenia dzieci, a kontakt z kulturą i sztuką rozwija ich wyobraźnię, myślenie i spostrzegawczość. Ich zdaniem najważniejszym elementem w rozwoju każdej osobowości jest kształcenie przynależności narodowej i nauczanie patriotyzmu. Właśnie tym celom służyła ta wycieczka i kolejne eskapady, podczas których dzieci będą poznawać historię miasta Lubań i innych miejscowości w regionie. Celem naszej wizyty w muzeum było również rozbudzanie zainteresowań historią i sposobami jej poznawania.

J.W.