21-09-2017

W związku z poruszoną na portalach internetowych lwówecki.info i eluban sprawą wystawienia dachówki z Domu Solnego do sprzedaży w serwisie olx, samorząd lubański informuje:

• Ogłoszenie umieścił wykonawca z własnej inicjatywy, w wyniku niezrozumienia sytuacji i zostało ono przez niego usunięte. Transakcja nie miałaby szansy dojść do skutku.
  • Samorząd i przedstawiciel nadzoru inwestorskiego mają bowiem świadomość, że część dachówki z Domu Solnego może podlegać ochronie. Już 15 września, a zatem kilka dni przed poruszeniem tematu w mediach inspektor nadzoru mgr inż. Krzysztof Ałykow dokonał wpisu w dzienniku budowy, że znaleziono nietypowe, prawdopodobnie zabytkowe dachówki i powiadomił telefonicznie Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, który nakazał wstrzymanie prac.
  • Prace na części dachu Domu Solnego (zwłaszcza od strony aresztu) zostały wstrzymane 15 września. Wojewódzki Konserwator Zabytków nakazał ich wstrzymanie w dniu 18 września, równocześnie zapowiadając jej oględziny na 21 września 2017.
  • Remont prowadzony jest zgodnie z wytycznymi z dokumentacji projektowej, zatwierdzonej przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz – wieloetapowo – przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, przyznające dotację na remont. Tam właśnie zapisano, że materiały rozbiórkowe z Domu Solnego są w złym stanie technicznym i mają być poddane utylizacji.
  • Sytuacja jednak się zmieniła w momencie znalezienia i rozpoznania dachówek. Konieczność ich ewentualnego zabezpieczenia i dalsze przeznaczenie zaleci Wojewódzki Konserwator Zabytków.
  • Zalecenia Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków zostaną podane niezwłocznie jako aktualizacja niniejszego oświadczenia. Po otrzymaniu zaleceń od Konserwatora Zabytków w zakresie dalszego postępowania z dachówką, prace zostaną natychmiast wznowione.

Naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Gospodarki Przestrzennej Urzędu Miasta Lubań Tomasz Bernacki

AKTUALIZACJA 21.09.2017: Wojewódzki Konserwator Zabytków już dokonał oględzin, samorząd jutro ma na piśmie otrzymać wytyczne do dalszego postępowania. Wtedy udostępnione zostaną dalsze informacje.

AKTUALIZACJA 26.09.2017
Samorząd otrzymał od Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków pismo podtrzymujące wstrzymanie prac związanych z dalszym demontażem poszycia dachowego w budynku Domu Solnego w Lubaniu oraz podtrzymaniem konieczności zabezpieczenia dachówki zdemontowanej już z części połaci dachowej. Jednocześnie kierownik Delegatury w Jeleniej Górze Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków poinformował, że decyzja o dalszym postępowaniu w tej sprawie zostanie podjęta przez WUOZ "po otrzymaniu i w oparciu o wyniki badań zabytkowej dachówki".

Skan pisma w załączeniu

Załączniki