14-05-2017

Dzięki zaangażowaniu rodziców uczniów klasy IIb, 13 maja br. dzieci wraz z rodzicami uczestniczyli w zajęciach edukacyjnych i rodzinnym pikniku w Czerniawie . Atrakcjami turystyczno-edukacyjnymi tego dnia były zajęcia w Centrum Edukacyjnym ,,Izerska Łąka".

Atrakcjami turystyczno-edukacyjnymi tego dnia były zajęcia w Centrum Edukacyjnym ,,Izerska Łąka”, a tematem zajęć ,,Pszczoły”. Wszystkie dzieci poznały pszczołę miodną, a rodzice z zainteresowaniem śledzili losy cietrzewia, który zaczyna odnawiać swoją populację w naszych Górach Izerskich. Kolejnym elementem rodzinnej majówki, było zwiedzanie ,,Czarciego Młyna” oraz słuchanie legendy o ,,Czarcim Młynie”.
Czarci Młyn to młyn wodny znajdujący się w Czerniawie-Zdroju, który powstał w 1890 roku. Jego wyposażenie jest oryginalne i pochodzi z okresu budowy. Młyn ten jest przykładem na tradycyjne budownictwo, które było wznoszone na pograniczu śląsko-czeskim. W młynie znajdują się urządzenia, które były używane na przełomie XIX i XX wieku. Były zbudowane w tak zwanym systemie amerykańskim. Młyn miał do dyspozycji koło wodne, które miało średnicę około sześciu i pół metra. Czarci Młyn jest skansenem produkcyjnym tak zwanego Muzeum Chleba. Odwiedzający to miejsce mogą zobaczyć, jak dawniej wyrabiano pieczywo. Znajduje się tam kilka sal. Sala Chlebowa oferuje zwiedzającym możliwość zobaczenia stuletniego pieca chlebowego. Można w nim po dziś dzień wyrabiać chleb. Natomiast w Sali historycznej zamieszczone są urządzenia technologiczne pierwszego poziomu. Od 1951 roku młyn posiadał napęd z koła wodnego, jednakże rok później awarii uległa oś koła, co wstrzymało pracę na kilka lat. W 1957 roku powódź uszkodziła jaz i stawidła mechaniczne. Obecnie woda krąży w obiegu zamkniętym, a urządzenia są napędzane przez energię elektryczną. Koło wykonane jest ze 150-letniego drzewa modrzewiowego i ma ono wartość zarówno historyczną, jak i techniczną. W Sali Technologicznej znajdują się rozmaite maszyny oraz urządzenia, takie jak na przykład: mlewnik, elewatory, a także mieszanka pozioma oraz czyszczarnia czy też odsiewacz-sortownik i wialnia zbożowa.Maszyny pochodzą z czasu budowy młyna, a niektóre z nich pochodzą co najwyżej z lat 20-tych. W młynie wytwarza się mąkę, a także kaszę mannę i otręby. W latach 2011-2012 przeprowadzana była renowacja młyna. Specjalnością młyna jest chleb pieczony w nowym piecu, podawany ze smalcem i ogórkiem kiszonym, którego wszyscy chętnie spróbowaliśmy.
Już wstępnie zarezerwowaliśmy sobie termin wrześniowych warsztatów, w czasie których będziemy samodzielnie wyrabiać ciasto, formować bochenki i piec chleb.
Końcowym elementem tak wspaniałej majówki były zabawy wokół młyna oraz rozpoznawanie ziół i wiosennych roślin w tzw. Ogrodzie Roślin. Na koniec rodzice przygotowali nam pysznie upieczone kiełbaski i napoje dla spragnionych zabawą dzieci.Wspaniały majowy piknik zakończyliśmy gorącymi dyskusjami w autobusie.
Dziękujemy rodzicom naszej klasy za ,,rodzinną majówkę” oraz uczniom i rodzicom z innych klas, którzy się do nas przyłączyli.