Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-05-2017

Podczas kwietniowej sesji rady miasta Lubań, Agnieszka Krzyśków, kierująca Wydziałem Gospodarki Gruntami, Nieruchomościami i Rolnictwa UM Lubań przedstawiła wyczerpującą informację o stanie miejskich zasobów lokalowych.


- Informacja na temat sytuacji mieszkaniowej w Gminie Miejskiej Lubań na bazie zasobów komunalnych i socjalnych obejmuje okres od stycznia do końca marca br. - mówiła naczelniczka Agnieszka Krzyśków. - Na dzień dzisiejszy 780 lokali jest w zasobie, z czego 81 to lokale socjalne. Zawartych jest 628 umów, przy czym 136 rodzin płaci odszkodowanie za bezumowne korzystanie z lokali. Po weryfikacji złożonych w 2016 roku wniosków o najem lokali mieszkalnych opracowano listy osób uprawnionych do otrzymania lokali na 2017 rok. 5 rodzin jest na liście, jeśli chodzi o lokale mieszkalne, lokal przydzielono 1 rodzinie. 16 rodzin jest na liście uprawnionych do otrzymania lokalu socjalnego a 4 do zamiennego. Aktualnie do zrealizowania pozostaje 46 wyroków eksmisyjnych. Na dzień 31 marca 2017 roku wszczętych zostało 7 procedur eksmisyjnych w stosunku do osób wobec których sąd orzekł eksmisję (złożenie wniosków do komornika sądowego o wszczęcie postępowań egzekucyjnych z nieruchomości). Około 54 wniosków w sprawie nabycia lokali mieszkalnych pozostaje nie załatwionych, z tego 34 wnioski zostały złożone według starych zasad, a 20 wniosków realizowanych jest w związku ze złożonymi przez ludzi podaniami o kupno lokalu na nowych zasadach, czyli bez wpłacania zaliczki. Do końca marca w trybie bezprzetargowym zbyto 1 pomieszczenie i 20 lokali (na rzecz najemców). W trybie przetargowym natomiast zbyto 8 lokali mieszkalnych i 1 garaż. Wydział prowadzi 15 postępowań w sprawie zbycia w formie przetargu i zasiedlenia wolnych lokali mieszkalnych. Zgodnie z założeniami Wieloletniego Programu Zagospodarowania Zasobem Mieszkaniowym Gminy Miejskiej Lubań, przewidziane jest, że w zasobie gminy ma zostać około 500 lokali mieszkalnych. Na dzień dzisiejszy jest ich 780 (z tego 54 wnioski złożono w sprawie kupna lokali). Poza sprawami mieszkaniowymi za priorytet uznałam potrzebę zrobienia porządku i zinwentaryzowania rowów, które są własnością Gminy Miejskiej Lubań. Ponieważ co roku do urzędu wpływają informacje o możliwości dofinansowania, w tym roku podjęłam temat i zawnioskowaliśmy pierwszy raz o takie środki. Jako gmina powinniśmy uporządkować m. in. rów z ul. Polnej i Głównej.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...