17-10-2016

14.10.2016 w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej odbyło się spotkanie poświęcone historii Dolnego Śląska z jego tajemnicami i ukrytymi skarbami.

Lubański Ratusz odwiedziła Joanna Lamparska, z wykształcenia filolog klasyczny i archeolog sądowy, z zamiłowania podróżniczka, pisarka i dziennikarka.  Współpracuje z magazynami „National Geographic”, „Focus”, „Traveller” oraz „Witaj w podróży”. Stworzyła również scenariusz do programu telewizyjnego „Skarby nieodkryte”. Joanna Lamparska wydała  kilkanaście książek, m.in. serię „Magia dolnośląskich zamków”, „Dolny Śląsk jakiego nie znacie”, czy „Złoty pociąg – krótka historia szaleństwa”.

Podczas spotkania w „Galerii nad Schodami” autorka „przewodników innych niż wszystkie” przeprowadziła słuchaczy przez sekrety znanych warowni i siedzib magnackich. Przedstawiła historie ich dawnych mieszkańców oraz hipotezy dotyczące losów zgromadzonych przez nich kosztowności. Opowieści te mniej lub bardziej prawdziwe, uatrakcyjniane przez obecnych właścicieli, urosły do rangi legend o ukrytych skarbach. Nie mogło zabraknąć oczywiście wątku Złotego Pociągu, który swojego czasu królował w polskich i światowych mediach. Joanna Lamparska rozmawiała z informatorami i rzekomymi świadkami, obserwowała reakcje dziennikarzy z różnych zakątków ziemi, badała dokumenty, słuchała podań o nieodkrytych podziemnych tunelach. Była osobą uczestniczącą w tych niezwykłych wydarzeniach i zechciała podzielić się wrażeniami ze zgromadzonymi w Bibliotece słuchaczami. Niewątpliwy walor spotkania stanowiła prezentacja fotografii obrazujących miejsca i ludzi, o których była mowa.

Na zakończenie popołudnia z historią Dolnego Śląska można było porozmawiać z zaproszonym gościem, a także zakupić wybraną książkę wraz z dedykacją.