Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
11-10-2016

VII Międzynarodowy Łużycki Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych 2016 za nami. Tym razem Tret w Lubaniu wypełniło 231 modeli wykonanych przez modelarzy z Czech i Polski.

 Prace zachwycały różnorodnością, a przy tym precyzją wykonania. Konkurs kierowany był zarówno do seniorów, jak również juniorów, którzy rywalizowali ze sobą w kategorii PROFI, OPEN oraz OPEN JUNIOR. Dla wielu uczestników rywalizacji modelarstwo już od wielu lat jest hobby, któremu z radością poświęcają swój wolny czas, zaś konkurs staje się okazją do zaprezentowania wielogodzinnych, niekiedy wielodniowych czy wręcz wielomiesięcznych starań.
- W 2000 roku wróciłem do pasji z młodzieńczych lat - opowiadał pasjonat modelarstwa, Krzysztof Cielecki. - Przez 10 lat sklejałem modele z pisma „Mały Modelarz” (skleiłem prawie wszystkie okręty), zaś w 2010 roku zacząłem zajmować się sklejaniem pancerników i lotniskowców w skali 1:200, gdzie każdy model ma co najmniej metr. Prezentowany w konkursie lotniskowiec Novorosijsk ma 1 metr 37,5 centymetra i jest to drugi największy model, jaki wyszedł w wydawnictwie polskim. Aby powstał jeden model, potrzebuję średnio trzech miesięcy, choć obecnie już od kwietnia pracuję nad nowym projektem, i myślę, że skończę go do końca roku. Potrzeba cierpliwości i wytrwałości, bo im więcej elementów, tym to wszystko dłużej trwa. Swoje prace, niczym domorośli poeci piszący do szuflady, trzymam raczej w domu. Znajomi mnie namówili, abym się pochwalił małą częścią swojego dorobku. Jest to hobby pochłaniające wolny czas, ale dające przy tym wiele satysfakcji - przekonywał wyróżniony modelarz.
Festiwal miał na celu popularyzację modelarstwa, zainteresowań technicznych i historycznych wśród dzieci, młodzieży i dorosłych, jak również promowanie aktywnej formy spędzania wolnego czasu oraz przyciągnięcie nowych adeptów sztuki wykonywania modeli. Siódma edycja festiwalu modelarskiego odbyła się pod hasłem „Bitwa o Lubań 1945”, toteż wśród wystawionych prac można było znaleźć wiele modeli przedstawiających pojazdy i żołnierzy biorących udział w lubańskiej bitwie. Oprócz tego nie zabrakło dioram, scratchy (modele budowane własnoręcznie od podstaw), jak również okrętów, samolotów czy pojazdów typowo wojskowych, ale też cywilnych. Ciekawie na tym tle wypadła praca Mai Palki pt. „Zajączek na łące chrupie mlecz”.
- Jestem Maja, mam siedem lat, a to mój króliczek „Toto” - mówiła najmłodsza uczestniczka zawodów. - Króliczka zrobiłam na warsztatach i to wcale nie było takie trudne, bo miałam pomoc. Ja wycinałam duże części, a pan takie małe, chociaż ja też bym umiała je wyciąć. To było bardzo ciekawe i wcale nie trudne. I były też tam dobre pączki - podsumowała swoje pierwsze kroki w świecie modelarstwa Maja.
W trakcie dwudniowej rywalizacji obok pokazu modeli i  warsztatów modelarskich dla dzieci można było zapoznać się z drukiem 3D. 
- Stowarzyszenie „Pasjonat” zaprosiło mnie do współpracy, aby pokazać, jakie są najnowsze technologie czy też możliwości w druku 3D - wyjaśniał Piotr Sławiński, szczęśliwy właściciel sprzętu 3D. -Elementy, jakie w ten sposób otrzymamy, można wykorzystać w modelarstwie, ale nie tylko. Gama ich zastosowań jest bardzo szeroka, od życia codziennego po pracę zawodową. Zachęcam do korzystania z druku 3D. 
Dodatkowo w sobotę przy współpracy Muzeum Regionalnego w Lubaniu miała miejsce prezentacja komiksu pt. „Głupcy, dzieci i bohaterowie”, którego fabuła rozgrywa się podczas bitwy o Lubań. W niedzielę uroczyste ogłoszenie wyników poprzedziło zwiedzanie miasta Lubań i jego atrakcji tropami książki „Lubań 1945 ostatnie zwycięstwo III Rzeszy”. Żądni nowych modelarskich wrażeń mogli w międzyczasie nabyć katalogi z modelami do wycięcia i sklejenia. Dwa dni wypełniały więc atrakcje, a same eksponowane prace przyciągały obiektywy licznych aparatów. Konkurs zorganizowany został przez Łużyckie Stowarzyszenie Miłośników Modelarstwa w Lubaniu „Pasjonat”, Urząd Miasta Lubań, Starostwo Powiatowe w Lubaniu, Miejski Dom Kultury oraz Łużyckie Centrum Rozwoju. Nie sposób wymienić wszystkich nagrodzonych, jednak warto zaznaczyć, że Puchar Starosty Lubania trafił do Janusza Poprawskiego za Asy lotnictwa polskiego. Zdobywcą trzech pucharów: Pucharu Burmistrza Miasta Lubań (za Bentleya 4.5 1930), GRAND PRIX festiwalu od Prezesa Zakmetu (za AVRO Triplane) oraz pucharu za model w barwach polskich (za EC135), został Grzegorz Mądry. Puchar Wójta Gminy Lubań wywalczył Artur Domański modelem Mustang IV. Pozostałych zwycięzców i osoby wyróżnione można znaleźć w Komunikacie z VII Międzynarodowego Łużyckiego Konkursu Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych o Puchar Starosty Lubańskiego i Burmistrza Miasta Lubań 2016.
(ŁCR)

VII Międzynarodowy Łużycki Konkurs Plastikowych i Kartonowych Modeli Redukcyjnych 2016

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...