27-09-2016

W minioną sobotę Cech Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Lubaniu obchodził jubileusz 70-lecia. W auli Szkoły Muzycznej I st. Im. Oskara Kolbera zgromadzili się lubańscy rzemieślnicy i zaproszeni goście. Przybyłych powitał Starszy Cechu Andrzej Juncewicz, który następnie przedstawił historię polskiego rzemiosła w Lubaniu. Historia ta sięga roku 1946, kiedy to polscy rzemieślnicy przybyli do Lubania z Kresów Wschodnich. Przesiąknięci koszmarem wojny znaleźli w sobie siłę i determinację aby wybudować infrastrukturę i świadczyć potrzebne usługi dla ludności. Mimo trudnych warunków politycznych i gospodarczych powstały w Lubaniu pierwsze organizacje cechowe. W 1946 r. zawiązał się cech zbiorowy, w roku 1947 cech piekarzy i wędliniarzy oraz cech szewców i rzemiosł skórzanych. Dopiero w roku 1990 połączono cechy branżowe w jedną organizację rzemieślniczą, o nazwie Cech Rzemiosł Rożnych w Lubaniu, która funkcjonuje do dziś. Od roku 1984 cech funkcjonuje w budynku przy ul. Brackiej 5 w Lubaniu. Już za 3-4 tygodnie będzie można podziwiać nową elewację budynku, którą zafundowali sobie członkowie cechu na 70 urodziny.
Andrzej Juncewicz wspomniał wiele osób, które na przestrzeni kilkudziesięciu lat angażowały się w działalność cechu, a których dzisiaj nie ma już wśród nas. Minutą ciszy uczczono pamięć zmarłego miesiąc temu członka zarządu cechu Andrzeja Granisza.
W swoim przemówieniu Starszy Cechu podkreślił również znaczenie i rolę rzemiosła w dzisiejszych czasach. Mówił o tym, że praktyka zawodu to przepustka na rynki pracy w całej Europie a młodzi rzemieślnicy są jej przyszłością.

Na koniec wręczono medale i dyplomy:

Zarząd Cechu Rzemiosł Różnych w Lubaniu uhonorował:

MEDALEM OKOLICZNOŚCIOWYM
SENIORÓW RZEMIOSŁA: MARKUDIS Krystyna, RURKOWSKA Emilia, KAROLKIEWICZ Kazimierz, WOLAŃSKI Ryszard, JANIAK Ryszard, WĘGRZYN Ryszard, SKIBIAK Jan, GARBOWSKI Stanisław, MAŁEK Grażyna

SENIORÓW AKTYWNYCH ZAWODOWO: WILBIK Ryszarda, JANICKA Karolina, STĘPOWSKA Bożena, JĘDRZEJOWSKA Alicja, DUMA Tadeusz, GIL Jerzy

DYPLOMEM OZDOBNYM:
Patrycja KANTO, Kamila KOĆMA , Jacek MOCZYDLAK, Patryk GAWŁOWSKI, Paweł STOLARSKI, Patryk SONDAJ, Rafał PRZESMYCKI, Mateusz WITCZAK, Rafał GETLER, Karol KOZIOŁKIEWICZ, Szymon KISIEL, Daniel STRYCHACZ, Jacek KUCZYŃSKI

MEDALEM IM. JANA KILIŃSKIEGO

Platynowym medalem im. Jana Kilińskiego nadawanym przez Związek Rzemiosła Polskiego odznaczeni zostali: Anna Wojnarska, Tadeusz Duma, Kazimierz Karolkiewicz

Złotym medalem im. Jana Kilińskiego odznaczeni zostali:  Ryszard Wolański, Adam Wolański, Ryszard Makowiecki

Srebrnym medalem im. Jana Kilińskiego odznaczeni zostali: Lidia Błażków, Alicja Jędrzejowska, Elżbieta Zatoka

HONOROWĄ ODZNAKĄ RZEMIOSŁA zostali wyróżnieni:
Joanna Paśko-Sikora Dyrektor Zespołu Szkół Zawodowych w Lubomierzu, Małgorzata Wiśniewska Dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Gryfowie Śląskim, Edyta Juncewicz-Trela Kierownik Szkolenia Praktycznego Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Lubaniu, Renata Nowak Kierownik Szkolenia w Gryfowie, Walery Czarnecki Starosta Powiatu Lubańskiego, Arkadius Słowiński Burmistrz Miasta Lubań, Krystyna Markudis, Jerzy Gil, Ryszarda Wilbik, Halina Januszewicz, Ewa Troć, Antoni Kukułka, Iwona Zjawin, Dariusz Sędłak, Teresa Kremis, Jerzy Horbacz, Mariusz Smajda.

DOLNOŚLĄSKĄ ODZNAKĄ RZEMIOSŁA uhonorowani zostali:
Grażyna Wrońska, Zbigniew Byczko, Jarosław Małysza, Mirosław Wasilewski, Teresa Piotrowska, Izabela Lipa

WYRÓŻNIONO MISTRZÓW SZKOLĄCYCH, którzy swoją wiedzę przekazują młodym pokoleniom.

Złotą Odznakę za wyszkolenie uczniów w rzemiośle otrzymują: Ireneusz Andruszczyszyn, Andrzej Ciaciek, Roman Jaworski, Kazimierz Świderski

Srebrną Odznakę za wyszkolenie uczniów w rzemiośle otrzymują: Urszula Babiak, Jadwiga Chitry, Karolina Janicka, Jolanta Juncewicz, Leszek Niewrzędowski, Tadeusz Matusewicz, Grzegorz Kownacki, Dariusz Sędłak, Jacek Rybski, Ewa Wajda, Małgorzata Wieczorek

Wręczono medale okolicznościowe z okazji „70-lecia Cechu Rzemiosł Różnych i Przedsiębiorczości w Lubaniu” zaproszonym gościom: Zbigniew Ładziński, Zygmunt Rzucidło, Marian Fornalski
Franciszek Wurszt, Marzena Kruk, Andrzej Piekut, Leon Kołtowski, Walery Czarnecki, Mariusz Tomiczek, Leszek Leśko, Renata Brodowicz, Krystyna Mucha, Barbara Czarnecka, Robert Lech, Roman Mroczkowski, Barbara Galec, Lidia Błażków, Małgorzata Wiśniewska, Joanna Paśko-Sikora, Paweł Okienko