10-06-2016

70-lecie naszej szkoły stało się pretekstem do wspomnień, które choć minione zawsze pozostają w pamięci. Tak doniosła uroczystość była okazją do spotkania ogromnej społeczności szkolnej.

Dnia 3 czerwca 2016 roku sala widowiskowa w MDK w Lubaniu pękała w szwach - tylu przyjaciół ma „Jedynka”. Spotkanie było okazją do wzruszających rozmów, podziękowań i gorących życzeń. Warto zaznaczyć, że na galę przybyli zarówno ci, którzy rozpoczynali w szkole swoją karierę zawodową, jak również ci, którzy wyruszali z niej w dorosłe życie. I właśnie wszyscy zaproszeni powrócili do miejsca, w którym zostawili część swojego życia. Jubileusz istnienia naszej placówki skłonił zebranych do wspomnień dziejów szkoły, która przecież od 70 lat wpisana jest historię miasta.

Uroczystość rozpoczęła dyrektor szkoły pani Beata Myśliwiec pięknym przemówieniem, w którym podkreśliła znaczenie „Jedynki” jako ośrodka kształcenia i życia kulturalnego; potwierdziła również niezmienną życzliwość i przychylność przedstawicieli władz lokalnych dla naszej szkoły. Piątkowa uroczystość była próbą oceny dorobku, próbą, jaką w swojej biografii przeżywa każda szkoła, ale także okazją do zmierzenia się z tradycją placówki, systemem wartości i wypracowaną renomą.

Po części oficjalnej przyszedł czas, aby połączyć przeszłość z przyszłością. Program artystyczny przygotowany specjalnie na tę okazję przez panią Jolantę Dziędziołę zaprezentowali uczniowie, ale także nauczyciele. Goście mogli obejrzeć niezwykle przejmującą i wzruszającą akademię, w której wystąpiło ponad 70 uczniów lubańskiej „Jedynki”. Występ naszych artystów wzbudził ogromne emocje wśród przybyłych gości. W czasie widowiska zebrani obejrzeli również prezentację multimedialną składającą się z archiwalnych zdjęć, dokumentujących 7 dekad z życia szkoły. Jedni mogli rozpoznać siebie sprzed lat, inni ocenić, jak bardzo zmieniła się nasza placówka w tym czasie. Na tę okoliczność została również przygotowana galeria prac plastycznych uczniów i absolwentów naszej szkoły. Zostały również udostępnione stare zdjęcia i kroniki szkolne wszystkim zaproszonym gościom. Po zakończeniu części artystycznej przy kawie i ciastku dzielono się wrażeniami z obejrzanego przedstawienia.

Mamy nadzieję, iż wszyscy, którzy zaszczycili nas swoją obecnością, otrzymali wiele dobrej energii, która pozostanie na długo.

I.S.,zdj.B.K.