13-05-2016

12 maja br., Ośrodek Specjalistycznych Szkoleń Straży Granicznej w Lubaniu świętował 25-lecie powołania Straży Granicznej.

W uroczystości poświęconej jubileuszowi Straży Granicznej w Lubaniu uczestniczyli przedstawiciele władz miejskich, powiatowych, wojewódzkich i służb mundurowych, emeryci, funkcjonariusze SG oraz pracownicy, jak również przyjaciele ośrodka. Goście zostali zabrani w sentymentalną podróż w czasie i na lekcję historii zarazem.
- Bez statystyk, procentów i liczb - zaczął swoją wypowiedź ppłk. SG Robert Onoszko. - Nasze dzisiejsze spotkanie stanie się opowieścią o ludziach i zdarzeniach. W ten sposób chcemy oddać cześć tym, którzy tworzyli historię naszego ośrodka. Dowiecie się Państwo, czym żyła Straż Graniczna przez ostatnie 25 lat swojej działalności - podawał funkcjonariusz SG.
Zebrani byli pod wrażeniem prezentacji przypominającej rodzinny album ze zdjęciami, w którym uwieczniono najważniejsze chwile. Defilady, kontrole graniczne, szkolenia, współpraca krajowa i międzynarodowa, tresura psów, sukcesy dydaktyczne i sportowe. Choć z biegiem lat zmieniała się nazwa jednostki, choć zmieniał się nieco charakter jej działalności, ona niezmiennie trwała w służbie społeczeństwa. Święto Straży Granicznej stało się też okazją do wyróżnienia osób, dzięki którym jednostka działa na wysokim poziomie.
Złoty Medal za Długoletnią Służbę, nadany przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej otrzymali: pani Maria Sąsiada, pani Irena Wasiukiewicz oraz pan Edward Kurec. Brązowym medalem za Zasługi dla Straży Granicznej wyróżnieni zostali: pani ppłk SG Beata Płocka oraz st. chor. szt. SG Ryszard Kosakowski. Komendant Główny Straży Granicznej mjr SG Marek Łapiński wyróżnił Odznaką Straży Granicznej mjr SG Beatę Rejczak, kpt. SG Daniela Chudka i por. SG Adama Gradeckiego. Kapituła odznaki pamiątkowej Ośrodka, w dowód uznania za działania na rzecz rozwoju szkoły, nadała odznakę panu  mjr. SG Gerardowi Piwowarkowi, pani Halinie Ksej oraz panu Zbigniewowi Borońskiemu. Srebrnym Medalem za Zasługi dla Straży Granicznej, nadanym przez Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji został uhonorowany burmistrz Lubania, Arkadiusz Słowiński. Uroczystość zakończyły przemówienia.
- Mogliśmy dzisiaj zobaczyć historię lubańskiej Straży Granicznej - podkreślał Burmistrz Miasta Lubań. - Historii pokazanej przez pryzmat przeżyć ludzkich. Bo to nie mury tworzą historię, ale ludzie. W OSS SG dzieją się  rzeczy ważne dla Europy, świata i naszej Małej Ojczyzny. Serdecznie gratuluję Panu Komendantowi, pułkownikowi Straży Granicznej Markowi Woszczatyńskiemu sukcesów i efektów pracy i życzę dalszego, równie spektakularnego rozwoju jednostki  - zakończył swoją wypowiedź Arkadiusz Słowiński.
(ŁCR)