09-06-2015

3 czerwca 2015 r. w Miejskiej i Powiatowej Bibliotece Publicznej w Lubaniu odbyła się prelekcja przeprowadzona przez znanego regionalistę, Piotra Kucznira.
Zaproszony gość działa m.in. w Stowarzyszeniu „Zamek Czocha”, dlatego też posiada wiedzę historyczną na temat tego miejsca, którą zechciał podzielić się z licznie zgromadzoną publicznością.

Tytuł spotkania „Twierdza Szyfrów? Mit czy prawda o Zamku Czocha” nawiązywał do sprawy, z którą kojarzony jest obiekt, a która budzi wątpliwości ludzi badających jego dzieje. Niektóre źródła podają bowiem, że w podziemiach zamku w czasach II wojny światowej znajdowała się maszyna deszyfrująca radzieckie depesze. Tematem zajął się uznany i popularny w mediach historyk, Bogusław Wołoszański. Na podstawie jego opartej na faktach powieści „Twierdza Szyfrów” nakręcono również serial telewizyjny.
Piotr Kucznir jako przeciwnik teorii o ukryciu w Leśnej aparatu zwanego „ryba –miecz”, przedstawił kilka dowodów obalających legendę Twierdzy Szyfrów. Omówił topografię budowli, przytoczył fragmenty dokumentów, opowiedział o losach niektórych z ówczesnych mieszkańców i pracowników zamku.
Dodatkową atrakcją prelekcji było wyświetlenie fotografii i omówienie tajemniczego znaleziska, jakiego dokonano w lasach otaczających zamek. Mowa tu o metalowej puszcze zawierającej szklane kryształki. Każdy z maleńkich przedmiotów kryje w sobie zdjęcia przedstawiające obiekty pochodzące zarówno z okolic Jeleniej Góry wraz z podpisami, jak również zupełnie niezwiązane z tym rejonem kraju.
Mamy nadzieję, że spotkanie w „Galerii nad Schodami” dostarczyło mieszkańcom Lubania i okolic wielu interesujących wrażeń. Pozwoliło ponadto z różnorodności informacji dotyczących Zamku Czocha wybrać te najbardziej wartościowe.