22-04-2015

Miejska i Powiatowa Biblioteka Publiczna w Lubaniu dołączyła do obchodów Światowego Dnia Książki, który został ustanowiony w 1995 roku przez UNESCO, na wniosek rządu Hiszpanii i Międzynarodowej Unii Wydawców. Z historii literatury wynika, że 23 kwiecień to data licznych rocznic, urodzin lub śmierci takich pisarzy, jak: Miguel de Cervantes, William Shakespeare, Vladimir Nabokov.

W Katalonii na 23 kwietnia przypada święto narodowe, jest to dzień św. Jerzego, patrona Katalonii. Tego dnia zgodnie z tradycją kobiety obdarowywano, czerwonymi różami, mężczyźni zaś otrzymywali od pań książki. W 1926 roku wydawca, Vincente Clavel Andres, zaproponował więc ustanowienie Dnia Książki.

Dzień Książki w Lubaniu rozpoczęło się przemarszem „Korowodu postaci z bajek", w którym udział wzięły grupy z Przedszkola Niepublicznego nr 1, Przedszkola Miejskiego nr 1 oraz Przedszkola Miejskiego nr 5, trzy klasy Szkoły Podstawowej im. Kawalerów Orderu Uśmiechu nr 4 w Lubaniu. Niespodzianką dla wszystkich zebranych byli pracownicy Biblioteki przebrani za postaci z bajek: Pippi, Piraci, Murzynek Bambo, Flinston, Kopciuszek, Pani Wiosna, Myszka Minnie. Korowód został ubarwiony kolorowymi balonami. Bajkową krainę odwiedziło około 250 gości. Rozpoczęcie odbyło się pochodem uczestników korowodu wokół Galerii Łużyckiej przy dźwiękach radosnego śpiewu i muzyki. W ramach przewidzianych atrakcji każda z klas zaprezentowała wybraną postać z bajki i odśpiewała piosenkę. Nie zapomnieliśmy także o ważnej akcji społecznej „Cała Polska czyta dzieciom", w ramach której nauczyciele odczytali wylosowane przez swoich podopiecznych fragmenty bajek. Przygotowane zostały również baśniowe zgadywanki, puzzle i kalambury. Całość bajkowej imprezy w Rynku zakończył ponowny przemarsz korowodu postaci z dziecięcej wyobraźni oraz uczniów i przedszkolaków wokół Ratusza.
W tym samym czasie w bibliotecznej galerii odbyły się zajęcia związane z układaniem słów i formułowaniem tekstu zorganizowane dla uczestników Warsztatów Terapii Zajęciowej. Grupa zapoznała się ponadto z wystawą „Historia Książki" oraz obejrzała film ukazujący drogę, jaką pokonuje książka od napisania do momentu wydania. Zgodnie z ideą „Święta Książki" uczestnicy otrzymali książki i zakładki.
W Bibliotece goszczono dwie pisarki, dobrze nam znaną lubańską pisarkę Kasię Bulicz-Kasprzak, a także Iwonę Grodzką-Górnik autorkę powieści „W niebie na agrafce". Na spotkaniu autorskim odbyła się promocja nowej powieści Kasi Bulicz-Kasprzak „Dom na skraju".
Mamy nadzieję, że ten dzień zapadnie w pamięci mieszkańców miasta, a w przyszłym roku z naszego zaproszenia do zabawy skorzysta jeszcze więcej gości.

"Dziękujemy sponsorom oraz wszystkim zaangażowanym w organizację obchodów Światowego Dnia Książki".

MiPBP