Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-03-2014

10 milionów złotych zainwestuje w Lubaniu firma „Automatec”. Prezes zarządu Wojciech Siwek zapowiada, że spółka do końca grudnia zbuduje nową siedzibę, co pozwoli rozwinąć działalność i podwoić stan zatrudnienia do 100 osób. Da to w sumie około 60 całkiem nowych miejsc pracy.

- Planujemy zbudować naszą nową siedzibę przy ulicy Esperantystów i zwiększyć w przeciągu najbliższych dwóch lat zatrudnienie do około 100 osób. Chcemy wybudować część socjalno-biurową i część produkcyjną o łącznej powierzchni około 3700 m2, planujemy dzięki temu podwoić obrót firmy. Wartość inwestycji szacujemy na dzień dzisiejszy na około 10 milionów złotych, zawiera to w sobie koszt wybudowania obiektu oraz zakupu wyposażenia niezbędnego do prowadzenia naszej działalności. Z rozmów z naszymi głównym wykonawcą i podwykonawcami wynika, że powinniśmy się z tym zmieścić do grudnia tego roku – powiedział Prezes Zarządu „Automatec” Sp. z o. o. inż. Wojciech Siwek podczas konferencji prasowej w zorganizowanej przez Urząd Miasta Lubań w dniu 18.03.2014 r.

  "Automatec” działa w Lubaniu od 2002 roku, i zajmuje się szeroko pojętą automatyzacją dużych przemysłowych procesów technologicznych. Firma, obecnie wypracowuje obroty rzędu 15 milionów złotych, W 2012 roku było to 10, a w 2011 8 milionów złotych, więc można mówić o naprawdę dynamicznym rozwoju, pozwalającym na śmiałe plany. Struktura „Automatecu” jest nietypowa ze względu na profil działalności. Z 44 osób, które na dzień dzisiejszy są pracownikami  firmy, ponad 50 % stanowią osoby z wyższym wykształceniem.
- Jako firma staramy się być tak zwanym centrum kompetencyjnym, czyli centrum know-how – opisywał Wojciech Siwek. Polega to na tym, że klienci przychodzą do nas i mówią „Panie Wojtku, mamy pomysł na produkt, ale nie za bardzo wiemy jak go wyprodukować, jak to zrobić w przemysłowych warunkach, żeby to było efektywne, tanie w wytworzeniu, bezpieczne dla pracowników". Wtedy opracowujemy dla niego projekt. Część naszej pracy odsprzedajemy później dalej, czyli nasz klient kupuje sobie pełne prawa do korzystania z naszego rozwiązania technologicznego, odsprzedajemy mu patenty. Rozwiązania techniczne, które my wypracowaliśmy tutaj w Lubaniu naprawdę pracują na całym świecie – podkreślił prezes.

O tych sukcesach lubańskich inżynierów nigdy nie było głośno ze względu na to, że w wielu przypadkach obejmuje je tajemnica handlowa. Wiele powiedzieć może jednak przyznane w tym roku spółce prestiżowe miano „Diamentu Forbesa”. W zestawieniu opracowanym przez analityków Bisnode Polska w  porozumieniu z  redakcją „Forbesa” firma zajęła drugie miejsce w województwie dolnośląskim a trzydzieste trzecie w całym kraju.

Inwestycję od początku wspierał lokalny samorząd, pomagając wyszukać odpowiedni teren i wspierając kontakty firmy z jego właścicielem i z instytucjami oraz przeznaczając z budżetu miasta około 550 tysięcy złotych m. in. na uzbrojenie terenu i budowę drogi dojazdowej.
Rozwój firmy i planowana inwestycja oznacza wiele korzyści dla Lubania.
- Korzystamy z rozwoju „Automatecu” po wielekroć, przede wszystkim niezwykle cenne w obecnej sytuacji na rynku jest każde zadeklarowane miejsca pracy, a tych ma być o 60 więcej – podkreślił burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński.  Korzystać będą też inne firmy, zarówno te będące stałymi współpracownikami „Automatecu” jak i inne - o charakterze usługowym i handlowym, oraz lubańskie spółki – PEC, który gwarantuje tak dużemu odbiorcy ekologiczną energię cieplną i LPWiK, zapewniający wodę i odbiór ścieków.

Obszar za Osiedlem Piastów mógłby być dobrym miejscem na ulokowanie w nim innych inwestycji. Fundamentalnym problemem Lubania bowiem jest brak terenów inwestycyjnych będących w stanie spełnić podstawowe oczekiwania dużych przedsiębiorców.
- Cały czas trwają rozmowy z odpowiednimi władzami, na przykład władzami województwa, w sprawie budowy tak zwanej zachodniej obwodnicy miasta – zaznaczył burmistrz Lubania. - Jest ona nam bardzo potrzebna jako alternatywa dojazdowa do Osiedla Piastów, ale najważniejsze w tym wszystkim jest to, że jej budowa umożliwiłaby dojazd do tamtejszych atrakcyjnych z punktu widzenia przedsiębiorców terenów. Pierwsza firma zlokalizowana w tym miejscu, pierwsza jaskółka, może być dodatkowym argumentem w rozmowach.

 

ŁCR

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...