Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-12-2013

Dobra infrastruktura miejska nie tylko sprawnie funkcjonuje, ale i sprawia, że miasto postrzegane jest jako przyjazne i wygodne do życia miejsce. Zwłaszcza dla osób starszych ten komfort bywa ważny, dlatego zarówno władze jak i media szczególnie zwracają na niego uwagę. Miło jest nam poinformować, że Miasto Lubań otrzymało wyróżnienie specjalne w konkursie „Samorząd przyjazny Seniorom 2013 – przyjazna przestrzeń publiczna” zorganizowanym przez Senat Rzeczypospolitej Polskiej we współpracy z Parlamentarnym Zespołem ds. Osób Starszych, Związkiem Miast Polskich, Związkiem Powiatów Polskich, Związkiem Gmin Wiejskich RP oraz czasopismem „Wspólnota”.

Lubań został wyróżniony w kategorii „trwałość zakładanych lub osiągniętych efektów” dzięki zrealizowanym inwestycjom, które w sposób znaczący przyczyniły się do poprawy infrastruktury miejskiej – mowa między innymi o nowych ławkach parkowych i chodnikach, dzięki którym można już przyjemnie pospacerować wzdłuż rzeki Siekierki czy też skrócić sobie drogę z parkingu przy dyskoncie spożywczym na osiedlu Piastów na plac ks. J. Winiarskiego.

Spacer po parku przy ul. Podwale stał się również bezpieczniejszy dzięki przeprowadzeniu remontu schodów.

Warto przy tym wspomnieć, że przy okazji inwestycji realizowanej przez Miejską Spółkę PEC, Lubań wzbogacił się również o nowy most na rzece Siekierka, który bez wątpienia wpłynął zarówno na podniesienie bezpieczeństwa udających się w stronę targowiska mieszkańców jak i ułatwił przejazd osobom zmotoryzowanym na skrzyżowaniu ulic Podwale i Zgorzelecka.

Remontem zostały również objęte schody w Parku na „Kamiennej Górze”, na którego terenie z myślą o spacerowiczach – tych młodszych i starszych – umiejscowiono ławki oraz zainstalowano plac zabaw, na którym zlokalizowany jest zestaw szachowy (zestawy szachowe zostały również zainstalowane w Parku przy ul. Lwóweckiej oraz na terenie skweru pomiędzy ulicami Spółdzielcza i Tkacka).


Jakby tego było mało – na terenie boiska kartingowego zainstalowano zestaw do ćwiczeń, dzięki którym mieszkańcy mogą oddać się treningowi mięśni, wzmocnić zmysł równowagi.

Miasto Lubań mogło się również pochwalić odnową i rewitalizacją zdegradowanych obszarów Lubania, w tym między innymi terenu „Podkowy”.


Teren "Podkowy" - przed i po rewitalizacji

Docenione zostały także starania lubańskiego Ośrodka Wsparcia Dziennego, który od 2007 roku realizuje z dużym zaangażowaniem przedsięwzięcie, jakim jest Przegląd Dorobku Artystycznego Seniorów.

Ideą inicjatywy na płaszczyźnie województwa, a od 2012 roku – na skalę Polski jest udział osób starszych i niepełnosprawnych w prezentacji twórczości artystycznej, osób indywidualnych oraz zrzeszonych w kołach, świetlicach, ośrodkach kultury, klubach seniora, domach pomocy społecznej a także innych organizacjach i instytucjach.

ŁCR

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...