Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
12-11-2013

Jak powiedział Bolesław Prus, jeden z najwybitniejszych polskich prozaików XIX wiecznych: Prawdziwy patriotyzm nie tylko polega na tym, ażeby kochać jakąś idealną ojczyznę, ale – ażeby kochać, badać i pracować dla realnych składników tej ojczyzny, którymi są ziemia, społeczeństwo, ludzie i wszelkie ich bogactwa.

Zgodnie z tą myślą lubanianie uczcili Święto Niepodległości mądrze i ciekawie. Każdy mógł zaangażować się na swój sposób, świętując oficjalnie, radośnie, uroczyście podniośle, energetycznie, twórczo. Do organizacji uroczystości i imprez towarzyszących włączyły się jednostki samorządowe oraz szkoły.

Część wydarzeń miała miejsce już w piątek, 8 listopada.


Przemarsz uczniów Szkoły Podstawowej nr 1 w Lubaniu

Właśnie w piątkowe popołudnie mieszkańcy miasta podziwiali malowniczy pochód najmłodszych patriotów ze szkoły podstawowej nr 1. W wesołej atmosferze przedefilowali oni ulicami w centrum, śpiewając pieśni patriotyczne. Głównym bohaterem pochodu były nasze barwy narodowe pokazane na różne sposoby – dzieci miały białe i czerwone baloniki, furorę robiły też okolicznościowe ubrania, szaliki, flagi, kotyliony, wstęgi a nawet makijaże.
 

Uroczyście w Miejskim Domu Kultury

Następnie w Miejskim Domu Kultury odbyła się uroczysta akademia, która rozpoczęła się odśpiewaniem hymnu państwowego. Podczas przemówienia Starosta Lubański Walery Czarnecki podkreślił zobowiązanie, jakie mamy obecnie wobec naszych przodków, którzy w roku 1918 stanęli wyzwaniem odbudowy rozbitej okresem zaborów Polski i temu wyzwaniu podołali.
Było to wspaniałe pokolenie, które rzeczywiście decyzje ważne dla narodu wypracowywało w sporze, ale ten spór był twórczy i w końcu dał efekt – niepodległą II Rzeczpospolitą. Co prawda – tylko dwadzieścia lat potem trwała, ale jakże wspaniałe dokonania osiągnęła. Odbudowa gospodarki, odbudowa systemu monetarnego, słynne reformy Grabskiego, budowa portu w Gdyni, Centralny Okręg Przemysłowy. Jakże wspaniałe pokolenie, które dało dowód krwi, najwyższego poświęcenia w trakcie II Wojny Światowej. Bierzmy z nich przykład, mimo że w tej chwili takich zagrożeń, jakie oni przeżywali, nie mamy, ale wszak nie jesteśmy wolni od sporów i obowiązku wyznaczania kierunku rozwoju naszego kraju. – zakończył Walery Czarnecki.

Podczas święta narodowego tradycyjnie wręczono odznaczenia pracownikom samorządowym oraz odznaczono i awansowano funkcjonariuszy Straży Granicznej. Część oficjalną zakończyło uroczyste ślubowanie klas pierwszych o profilu graniczno-obronnym z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Kombatantów Ziemi Lubańskiej w Lubaniu, nad którymi patronat sprawuje Komendant Ośrodka Szkoleń Specjalistycznych Straży Granicznej. Ciekawie przeprowadzone ślubowanie było dla uczniów zarazem pokazem musztry, był to wzruszający moment nie tylko dla uczniów i nauczycieli, ale i obecnych na sali rodziców i funkcjonariuszy patronującego szkole OSS SG.

Uroczystość zakończył program słowno-muzyczny przygotowany przez zespoły Miejskiego Domu Kultury. Na scenie patriotyczne utwory były prezentowane przez recytatorów, aktorów, wokalistów i muzyków w różnym wieku. Złożone w scenariuszu w harmonijną całość, zrobiły ogromne wrażenie na przybyłych gościach.
 

Spotkanie z nowoczesnym patriotyzmem - Gimnazjum nr 3

Gimnazjum nr 3 im. Euroregionu Nysa w Lubaniu po raz kolejny zaprosiło do patriotycznego świętowania w nowoczesnej odsłonie. W ubiegłym roku uczniowie i kadra tej szkoły odnieśli niebagatelny sukces, szyjąc największy w Polsce kotylion, opisany w mediach ogólnopolskich.  W efekcie Prezydent RP Bronisław Komorowski zaprosił ich do Warszawy na uroczyste obchody Dnia Flagi.

W tym roku pod Ratuszem na lubanian czekał ciekawy program teatralny przedstawiający artystyczną wizję odzyskania przez nasz kraj niepodległość, na ścianie Ratusza zaś odbyła się projekcja spotu „Niepodległość – lubię to”, który wcześniej promował nowoczesny patriotyzm na lubańskich portalach internetowych, a w którym wystąpili uczniowie gimnazjum i osoby biorące udział w życiu publicznym naszego miasta. Wielką atrakcją był pokaz biało-czerwonych fajerwerków. Uczestnicy wydarzenia częstowani byli także okolicznościowymi muffinkami. Obszerniejsza relacja wydarzenia tu.
 

Wykład profesora Jerzego Maronia „Bitwa Warszawska”

Kolejną propozycją na ten dzień był wykład profesora Jerzego Maronia o Bitwie Warszawskiej, który odbył się w Muzeum Regionalnym. Prof. Jerzy Maroń specjalizuje się w historii nowożytnej i historii militarnej. Wrocławski uczony jest autorem licznych publikacji poświęconych dziejom wojen i wojskowości. Uchodzi za jednego z najwybitniejszych polskich znawców tej tematyki. Dzięki prelekcji profesora lubanianie mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami polskich historyków nad wojną polsko-bolszewicką, usłyszeć wiele ciekawostek, anegdot i jeszcze głębiej zrozumieć wagę tego zwycięstwa w historii naszego Państwa i Narodu.


Oficjalnie przy kurhanie

Zbiórka przy kurhanie Józefa Piłsudskiego, apel, złożenie kwiatów, uroczysta Msza Święta – to żelazny punkt patriotycznych obchodów, nadający im poważniejszy ton i głębszy wymiar. Oczywiście uroczystości te odbyły się już w samo Święto Niepodległości, 11 listopada. O niecodzienną oprawę muzyczną Mszy Św. odprawionej w kościele pod wezwaniem Świętej Trójcy w Lubaniu zadbała orkiestra Miejskiego Domu Kultury.
Także w Święto Niepodległości w kawiarence lubańskiego MDK odbyła się wieczornica zorganizowana przez 8 Wielopoziomową Drużynę Harcerską "Azyl”. 

Wspólny koncert w Gimnazjum nr 1

Z kolei 14 listopada w Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Lubaniu odbył się Koncert Pieśni Patriotycznych z okazji 95-lecia Niepodległej Polski. Pomysł na imprezę - wspólne śpiewanie uczniów, nauczycieli, absolwentów, przyjaciół szkoły i mieszkańców miasta - okazał się strzałem w dziesiątkę (już niebawem szersza relacja na naszej stronie).

 

Burmistrz Miasta Lubań dziękuje wszystkim osobom i podmiotom zaangażowanym w obchody Święta Niepodległości za wspaniałą lekcję patriotyzmu, w jaką złożył się program tegorocznych uroczystości.

 

Zapraszamy do oglądania galerii zdjęć z wydarzeń oraz wideoinformatora z relacjami z imprez (8-11.11.2013), a także do zapoznania się z relacjami z obchodów Święta Niepodległości w Gimnazjum nr 2 i Szkole Podstawowej nr 1.


  ŁCR

foto: ŁCR /Teresa Kraska

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...