Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
26-09-2013

Uczniowie Gimnazjum nr 1 im. Stanisława Wyspiańskiego w Lubaniu uczestniczyli  w realizacji polsko-niemieckiego  projektu „Via Regia: Poznać Europę – od historii  do przyszłości”. 16 września 2013r. miało miejsce drugie już spotkanie gimnazjalistów z Wyspiańskiego z rówieśnikami z niemieckiej szkoły Mittelschule w Kőnigsbrück zorganizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e. V.  przy współpracy nauczycieli z wymienionych szkół.

    Tym razem miejscem spotkania był Lubań i Gimnazjum nr 1. Tematem głównym projektu był jeden z najważniejszych i najstarszych szlaków handlowych Europy  - Via Regia, który przebiega także przez Lubań. Udział w projekcie szkoły z Lubania i Kőnigsbrück nie był przypadkowy. Elementem łączącym oba miasta jest nie tylko Droga Królewska, ale także Górne Łużyce, dla których Kőnigsbrück stanowi zachodnią a Lubań wschodnią  bramę.

    W czerwcu 2013 uczniowie lubańskiego Gimnazjum nr 1 w ramach projektu „Via Regia” poznawali wraz z uczniami Mittelschule miasto  Kőnigsbrück i jego okolice. We wrześniu nadszedł czas na rewizytę. Po powitaniu gości w budynku szkoły przez panią dyrektor Beatę Jaworską, odbyły się zajęcia integracyjne. Różnorodne gry i zadania pozwoliły na pierwsze przełamanie lodów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opracowali m.in. mapy Polski i Niemiec. Następnie, już w grupach dwunarodowych, udali się na  wspólne zwiedzanie Lubania, które było nie tylko spacerem wśród lubańskich zabytków, ale także wypełnianiem przygotowanych wcześniej zadań. Wszystkie zespoły zostały wyposażone przez organizatorów w mapę miasta i kartę pytań związanych z głównymi zabytkami Lubania, a zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi podczas wspólnego spaceru po mieście. Po obiedzie nadszedł czas na przedstawienie wyników z wykonania tego zadania. Wszystkie polsko-niemieckie zespoły  poradziły sobie świetnie.

    Na zakończenie spotkania na uczniów czekały ponownie gry i zabawy w dwunarodowych zespołach. I w tym momencie mieliśmy obraz pełnej integracji uczniów z Lubania i Kőnigsbrück. Komunikacja odbywała się z wykorzystaniem wszystkich środków: językowych, plastycznych, aktorskich a zabawa przy tym była prawdziwa. Cel spotkania został osiągnięty. Gimnazjaliści oceniali spotkanie bardzo dobrze, wszyscy zgłaszali chęć udziału w kolejnym spotkaniu, a najlepiej w tych samych dwunarodowych podgrupach.

Gim1

 

Zapraszamy do odwiedzania naszej strony:  http://www.g1luban.win.pl/ 
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...