19-09-2013

W poniedziałek 16 września 2013 r. uczniowie Gimnazjum nr 1 w Lubaniu gościli swoich rówieśników z niemieckiej szkoły Mittelschule w Kőnigsbrück.
Spotkanie zostało zorganizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen e. V., przy wsparciu Łużyckiego Centrum Rozwoju, w ramach polsko-niemieckiego projektu „Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości”.

Tematem głównym projektu jest jeden z najważniejszych i najstarszych szlaków handlowych Europy  - Via Regia, który przebiega także przez Lubań. Udział w projekcie szkoły z Lubania i Kőnigsbrück nie jest przypadkowy. Miasta te bowiem łączy ze sobą nie tylko Droga Królewska. Obie miejscowości położone są na Górnych Łużycach. Kőnigsbrück stanowi zachodnią a Lubań wschodnią  bramę tej krainy.
W czerwcu br. uczniowie lubańskiego Gimnazjum nr 1 w ramach projektu „Via Regia” poznawali Kőnigsbrück. We wrześniu nadszedł czas na rewizytę.   Spotkanie w Lubaniu rozpoczęło się od zajęć integracyjnych w szkole. Gry i zadania pozwoliły na pierwsze przełamanie lodów. Uczniowie z wielkim zaangażowaniem opracowali m.in. mapy Polski i Niemiec. Główną część wizyty stanowiło wspólne zwiedzanie Lubania w polsko-niemieckich grupach. Poszczególne zespoły zostały wyposażone przez organizatorów w mapę miasta i kartę pytań związanych z głównymi zabytkami Lubania. Zadanie polegało na udzieleniu odpowiedzi podczas wspólnego spaceru po mieście. Po obiedzie nadszedł czas na podsumowanie pracy w grupach. Wszystkie polsko-niemieckie zespoły świetnie poradziły sobie z   zadaniami. Na zakończenie spotkania na uczniów czekały ponownie gry i zabawy w międzynarodowych zespołach. Salwy śmiechu, wybuchające co rusz w trakcie zajęć, potwierdzały, że uczestnicy wyśmienicie się bawią a „dla chcącego nie ma nic trudnego” – przy wykorzystaniu języków obcych, rąk czy rysunków można zawsze porozumieć się z kolegą czy koleżanką z drugiego kraju i wspólnie rozwiązać każde zadanie.

Więcej informacji nt. projektu Via Regia: poznać Europę – od historii do przyszłości”: www.viaregia.info

Projekt „Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007 – 2013.