Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
27-08-2013

Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” w Lubaniu zwraca się z prośbą do mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego o udostępnienie do digitalizacji posiadanych pamiątek dotyczących Bukowiny.
Do końca grudnia 2013 r. Fundacja realizuje projekt pt. „Powrót do korzeni – śladami naszych ojców na Bukowinę”, dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. W ramach powyższego przedsięwzięcia m.in. opracowana i wydana zostanie publikacja dot.  Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego.

 
Bukowińczycy  to Polacy, którzy przyjechali do Polski po zakończeniu II wojny światowej z terenu Bukowiny -  historycznej krainy znajdującej się na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii, między Karpatami a środkowym Dniestrem. Polacy na tych terenach mieszkali od wielu pokoleń. Na początku XX. wieku ludność polska stanowiła piątą co do wielkości kategorię etniczną w wielonarodowej społeczności Bukowiny. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w nowym ładzie Europy, Polacy z Bukowiny trafili głównie na tzw. Ziemie Odzyskane czyli „zachodnią ścianę” Polski. Zamieszkali m.in. w ówczesnym województwie zielonogórskim (Żagań czy też Żary) oraz na Dolnym Śląsku. Według szacunków Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc” na terenie powiatu lubańskiego znalazło się po wojnie ok. 1000 – 1500 Bukowińczyków. Osiedlili się oni głównie w Uniegoszczy (dziś część miasta Lubań oraz sołectwo w gminie wiejskiej Lubań) oraz w Pisarzowicach.
 
Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” serdecznie zachęca   wszystkich Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego oraz ich potomków do udostępnienia do digitalizacji posiadanych pamiątek dotyczących Bukowiny.
W szczególności poszukiwane są pamiątki dotyczące życia na Bukowinie do 1945 r.  oraz związane z osiedlaniem się w Polsce po drugiej wojnie światowej, takie jak np. stare zdjęcia, dokumenty czy też przedmioty codziennego użytku.
Wszystkie udostępnione materiały, po ich digitalizacji, zostaną zwrócone w oryginale właścicielom.
 
Więcej informacji udziela:
Jan Guła
Prezes
FUNDACJI BUKOWIŃSKIEJ „BRATNIA POMOC” W LUBANIU
Tekst: Magdalena Guła
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...