Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
06-07-2013

Ponad 100 osób uczestniczyło w sobotę 29 czerwca w „Spotkaniu z Bukowińczykami”, zorganizowanym w Lubaniu przez Fundację Bukowińską „Bratnia Pomoc”.

„Bukowińczycy” to Polacy, którzy przyjechali do Polski po zakończeniu II wojny światowej z terenu Bukowiny - historycznej krainy znajdującej się na pograniczu dzisiejszej Ukrainy i Rumunii, między Karpatami a środkowym Dniestrem. Polacy na tych terenach mieszkali od wielu pokoleń.

Na początku XX. wieku ludność polska stanowiła piątą co do wielkości kategorię etniczną w wielonarodowej społeczności Bukowiny. Po zakończeniu drugiej wojny światowej, w nowym ładzie Europy, Polacy z Bukowiny trafili głównie na tzw. Ziemie Odzyskane czyli „zachodnią ścianę” Polski. Zamieszkali m.in. w ówczesnym województwie zielonogórskim (Żagań czy też Żary) oraz na Dolnym Śląsku. Na teren województwa dolnośląskiego Bukowińczycy przyjechali większymi grupami m.in. do Wrocławia, Lubania i Pisarzowic.

Według szacunków Fundacji Bukowińskiej „Bratnia Pomoc” na terenie powiatu lubańskiego znalazło się po wojnie ok. 1000 – 1500 Bukowińczyków. Osiedlili się oni głównie w Uniegoszczy (dziś część miasta Lubań oraz sołectwo w gminie wiejskiej Lubań) oraz w Pisarzowicach.

„Spotkanie z Bukowińczykami”, zorganizowane przez Fundację 29 czerwca 2013 r. w sali lustrzanej Miejskiego Domu Kultury w Lubaniu, rozpoczęło realizację projektu zatytułowanego „Powrót do korzeni - śladami naszych ojców na Bukowinę”. Jego celem jest ocalenie od zapomnienia dorobku kulturalnego i tradycji bukowińskich oraz zainteresowanie mieszkańców Lubania i powiatu lubańskiego dziejami i twórczością Bukowińczyków. Na realizację projektu Fundacja otrzymała dofinansowanie w wysokości ponad 35 tysięcy złotych z ogólnopolskiego programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich. Wniosek Fundacji zajął wysokie 3 miejsce wśród 1490 innych projektów, które napłynęły na konkurs z terenu całej Polski.

Podczas sobotniego spotkania zaprezentowany został projekt „Powrót do korzeni - śladami naszych ojców na Bukowinę”. Do końca grudnia 2013 w ramach tego przedsięwzięcia Fundacja zaprasza mieszkańców regionu do udziału w licznych wydarzeniach dotyczących tematyki bukowińskiej. We wrześniu zorganizowana zostanie w Lubaniu wystawa fotograficzna prezentująca współczesną Bukowinę. Towarzyszyć będzie jej wernisaż. Wykonane zostaną stroje dla zespołu folklorystycznego „Echo Bukowiny”, prowadzonego przez Fundację od 10 lat. Opracowana i wydana zostanie także publikacja dot. lubańskich Bukowińczyków. Projekt zakończony zostanie uroczystym spotkaniem poświęconym promocji książki.

Gościem spotkania był dr Jan Bujak z Krakowa, z pochodzenia Bukowińczyk, ekspert z zakresu tematyki bukowińskiej. Przybliżył on uczestnikom informacje na temat życia Polaków na Bukowinie do 1945 r. W programie nie zabrakło także występów zespołu „Echo Bukowiny”. Zaprezentowana została również twórczość Bukowińczyków: poezja oraz rękodzieło artystyczne.

 

Fundacja Bukowińska „Bratnia Pomoc” serdecznie zachęca wszystkich Bukowińczyków z Lubania i powiatu lubańskiego oraz ich potomków do udostępniania do archiwizacji posiadanych pamiątek dot. Bukowiny, w szczególności z okresu przedwojennego oraz związanych z osiedlaniem się w Polsce po 1945 r., takich jak np. stare zdjęcia, dokumenty czy też przedmioty codziennego użytku.

Więcej informacji udziela:
Jan Guła
FUNDACJA BUKOWIŃSKA „BRATNIA POMOC” W LUBANIU
ul. Spółdzielcza 6/14, 59-800 Lubań
E-mail: jangula@tlen.pl

Tekst / zdjęcia: Magdalena Guła- koordynator projektu

„POWRÓT DO KORZENI – ŚLADAMI NASZYCH   OJCÓW NA  BUKOWINĘ”.
Projekt dofinansowany jest ze środków Programu  Operacyjnego Fundusz Inicjatyw Obywatelskich.

 

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...