Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
21-06-2013

W dniach 14 - 16.06.2013 r. odbyły się Mistrzostwa Polski Karate Shotokan dzieci, młodzieży i dorosłych rozegrane wg. przepisów WKC (World Karate Confederation). Turniej został poprzedzony seminarium karate i egzaminem na stopnie mistrzowskie DAN. Pierwszy dzień imprezy odbył się w Kowarach, natomiast drugi dzień mistrzostw w Karpaczu. Seminarium Karate poprowadził wybitny szkoleniowiec, ekspert z zakresu walki wręcz, Steve Roberts, posiadający stopień mistrzowski 6 Dan. Jest byłym trenerem kadry Wielkiej Brytanii, a obecnie szefem wyszkolenia instruktorów Tokon Kai Karate Academy w Londynie. W mistrzostwach wzięło udział niemal 200 zawodników z 22 klubów z całej Polski, w tym liczna 26 osobowa reprezentacja z UKS Samuraj Lubań.

Wszystkie konkurencje zostały rozegrane systemem pucharowym. Walki w zależności od grupy wiekowej, trwały od jednej do trzech minut. Zawody zostały zorganizowane przez Klub Sportowy Funakoshi Shotokan Karate, Dolnośląski Związek Karate, Polskie Zrzeszenie Karate oraz World Karate Confederation.

W sobotę odbyły się eliminacje i finały konkurencji kihon (zawodnik wykonuje trzy podstawowe techniki karate poruszając się w przód i w tył) i fantom (zawodnik atakuje manekin dowolnymi technikami przez 30 sekund) dla przedszkolaków w wieku od 4 do 7 lat oraz eliminacje i finały kata i kumite seniorów starszych. W tym dniu UKS Samuraj Lubań reprezentowało trzech zawodników - Szymon Pietrykowski , Piotr Wolański i jako trener oraz zawodnik seniorów Jacek Jaworski. Szymon Pietrykowski zdobył brązowy medal w konkurencji kihon oraz srebrny medal w konkurencji fantom. Hubert Wolański wywalczył srebrny medal w konkurencji kihon oraz brązowy medal w konkurencji fantom. Jacek Jaworski wywalczył dwa srebrne medale zarówno w Kata, jak też walkach wolnych - Kumite, przegrywając z zawodnikiem z Warszawskiego Okręgu Karate Rensei Witoldem Kucharskim.

Natomiast w niedzielę, odbyły się eliminacje i finały w kata i kumite indywidualne oraz konkurencji kata drużynowe (mix) i kumite drużynowe. W tym dniu wielkie sukcesy odnieśli reprezentanci UKS Samuraj Lubań w poszczególnych kategoriach wiekowych i wagowych. Emilia Moczydlak zdobyła srebrny medal w Kata i brązowy w Kumite, Jakub Jaworski brązowy medal w Kumite, Nikola Lewandowska brązowy medal w Kata, Mateusz Harasimiuk, Karol Kleszczyński, Karol Wrześniewski, wywalczyli srebrne medale w Kumite, Hanna Medyńska srebrny medal w Kumite, Jakub Stabryn zdobywa 3 miejsce w Kumite. Seniorki Sylwia Smajda zdobyła srebrny medal w Kumite i brązowy medal w Kata, Amanda Lencewicz wywalczyła złoty medal w Kumite a Agnieszka Guła brązowy. Drużyna w składzie - Karol Kleszczyński, Nikola Lewandowska oraz Katarzyna Konopska wywalczyła złoty medal w Kata drużynowym. Łącznie wychowankowie Jacka Jaworskiego zdobyli 22 medale, tym samym plasując się na czołowym miejscu w rankingu klubów Karate Shotokan w Polsce.

Zarząd klubu pragnie serdecznie podziękować Wszystkim startującym zawodnikom za wspaniałe występy, godne i waleczne reprezentowanie Naszego regionu. Gorące podziękowania rodzicom, którzy dowieźli swoje "pociechy" na turniej, za sportowe kibicowanie i pomoc w sprawowaniu opieki nad nimi, a także partycypowania w kosztach tego wyjazdu. Serdeczne podziękowania także trenerowi UKS Samuraj Lubań Jackowi Jaworskiemu oraz jego asystentkom - instruktorkom Sylwi Smajda i Katarzynie Ziółkowskiej za pomoc w przygotowaniu zawodników.

Ponadto gorące podziękowania wszystkim sponsorom, dzięki którym jest prowadzona codzienna działalność szkoleniowa a m.in. Gminie miejskiej Lubań, Gminie Lubań, Gminie Świeradów Zdrój, Starostwu Powiatowemu w Lubaniu, Dyrekcji Szkoły Podstawowej nr. 4 w Lubaniu, Dyrektorowi Gimnazjum Publicznego w Pisarzowicach, Firmie Z.H.U.P Zodiak Lubań oraz Stacji Kontroli Pojazdów Lubań ul. Zgorzelecka 18, Firmie Wydobywania i Uszlachetniania Żwiru i Piasku - Radostów Średni, Firmie Uniwersal PPHU SC i innym.