23-05-2013

Tego lata Droga Królewska stanie otworem dla każdego, kto będzie chciał dotknąć jej własną stopą i przemierzyć ją niespiesznym krokiem. Siedem sobotnich pieszych przejść szlakiem między Dolnym Śląskiem a Saksonią pozwoli poznać najstarsze miasta między Odrą i Łabą, odkryć inspirujące ślady narodów kształtujących ten obszar w ostatnim tysiącleciu i zakosztować krajobrazów, które właśnie na ten skrawek ziemi kierują ludzi drogi ze Wschodu i Zachodu.

Wędrówki są organizowane przez Stowarzyszenie Południowo-Zachodnie Forum Samorządu Terytorialnego „Pogranicze” w Lubaniu i Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen w Miltitz w ramach projektu pt. “Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości”.

Planowane są następujące trasy:

08.06.2013 Lwówek Śl. - Lubań Start: 9:30, Ratusz, Lwówek Śl.

22.06.2013 Bolesławiec - Lubań Start: 9:00, Ratusz, Bolesławiec

06.07.2013 Lubań – Zgorzelec (wariant 1) Start: 8:30, Wieża Bracka, Lubań

03.08.2013 Lubań – Zgorzelec (wariant 2) Start: 8:30, Wieża Bracka, Lubań

31.08.2013 Görlitz – Löbau Start: 8:00, PKP Zgorzelec Miasto; 8:30, Ratusz, Görlitz

21.09.2013 Löbau – Budziszyn Start: 9:00, dworzec kolejowy, Löbau

19.10.2013 Budziszyn – Bischofswerda Start: 9:30, Reichenturm, Budziszyn

Trasa aż 4 wędrówek prowadzi przez Lubań (2 x rozpoczęcie; 2 x zakończenie).

Udział w wędrówkach jest bezpłatny. Uczestnicy we własnym zakresie zabezpieczają prowiant i ubezpieczenie. Organizatorzy zapewniają dojazd ze Zgorzelca/Görlitz do punktu startowego danego odcinka i z jego punktu końcowego do Mostu Staromiejskiego. Począwszy od etapu 22.06.2013 r. wykorzystywany będzie transport kolejowy z wykorzystaniem grupowych biletów Euro-Nysa. Nie jest przewidziany transport bagaży. Wędrówki prowadzi licencjonowany przewodnik sudecki i saksoński oraz tłumacz polsko-niemiecki.

Zgłoszenia należy nadsyłać na adres: zawada@pogranicze-csb.home.pl

Dnia 08.06.2013 r. zaplanowano następujące przystanki w czasie transferu do miejsca startu:

• Zgorzelec, Most Staromiejski (7:30)
  • Lubań, PKS dla wysiadających (8:00)
  • Gryfów Śl., ORLEN (8:20)
  • Lwówek Śl., PKS (8:45)

Na zakończenie, ok. godz. 17:30, powrót na trasie Lubań – Zgorzelec. Z transferu skorzystać mogą w pierwszej kolejności osoby, które wcześniej zgłoszą taką chęć.

Wszyscy uczestnicy przejścia spotykają się o godz. 9:30 przy ratuszu we Lwówku Śl. Po krótkim zwiedzaniu miasta wyruszymy drogami Pogórza Izerskiego przez Niwnice i Wolbromów (czyli trasą, której przejście w ubiegłym roku uniemożliwiła lipcowa powódź) do Lubania. Po drodze zobaczymy, jak historia zmaga się dzisiejszymi potrzebami, skąd się bierze niezły gips, a na koniec przekroczymy dawną granicę śląsko-łużycką.

Zakończenie zaplanowane jest na ok. godz. 17:30 przy dworcu autobusowym w Lubaniu.

Projekt pt. „Via Regia: poznać Europę - od historii do przyszłości” realizowany jest przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej EWT Polska - Saksonia 2007 – 2013.

Partnerami projektu są:

• CSB - Christlich-Soziales Bildungswerk Sachsen
  • Powiat Lubański
  • Powiat Złotoryjski
  • Gmina Miejska Bolesławiec
  • Gmina Miejska Lubań
  • Gmina Miejska Złotoryja
  • Gmina Lwówek Śl.
  • Gmina Nowogrodziec

Patronat nad przejściami Via Regia objęło stowarzyszenie “Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”

Dalsze informacje i zgłoszenia:
Daniel Zawada