22-10-2012

Tegoroczne obchody z okazji dnia św. Huberta w Lubaniu zostały zapoczątkowane już w czerwcu br.

Bez wątpienia strzałem w 10-tkę był udział myśliwych w obchodach Dni Lubania. 16 czerwca 2012r. na specjalnym stoisku myśliwi udzielali informacji o tradycjach i obyczajach łowieckich oraz prezentowali dorobek kół łowieckich ziemi lubańskiej i Polskiego Związku Łowieckiego. Tradycyjnym chlebem ze smalcem, ogórkami oraz myśliwską kiełbasą częstowano uczestników festynu. Ponadto zaprezentowano plansze o tematyce myśliwskiej, koncerty sygnalistów myśliwskich  oraz pokaz sztuki wabienia jeleni zorganizowany przez członków Klubu Wabiarzy Jeleni PZŁ.
Jeszcze przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego ogłoszone zostały konkursy: fotograficzny pt. „Flora i fauna powiatu lubańskiego” i plastyczny pt. „W zgodzie z naturą”, dla dzieci i młodzieży ze wszystkich szkół w Lubaniu i okolic. Konkursy te cieszyły się dużym zainteresowaniem. Wpłynęło 115 prac z 15 szkół i ośrodków dydaktycznych, które były oceniane na wielu szczeblach przez specjalistów w tym zakresie. Prace, które zwyciężyły oraz te, które były wyróżnione zostały zaprezentowane na wystawie w Galerii Łużyckiej w Lubaniu. Oprócz tego na wystawie pokazywano rysunki, prace plastyczne, fotografie, medale i odznaki myśliwskie.

Podsumowanie konkursów i wręczenie nagród odbyło się podczas seminarium popularno - naukowego, które odbyło się w dniu 29 września w Galerii Łużyckiej w Lubaniu. Przyznano 37 nagród książkowych i 104 dyplomy.
Zwieńczeniem obchodów tegorocznego Hubertusa w Lubaniu była zbiórka myśliwych i pocztów sztandarowych na lubańskim Rynku.

13 października około 30 kół łowieckich prezentowało swoją działalność mieszkańcom miasta i przybyłym gościom. Odbył się również koncert sygnałów myśliwskich, a następnie przemarsz uczestników do Kościoła pw. NSPJ i św. Jakuba w Lubaniu. Na uroczystej Mszy, poświęcono sztandar Koła Łowieckiego „Róg” Wrocław oraz dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej ufundowanej przez myśliwych.