Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
czwartek, 16 marca 2017 - piątek, 31 grudnia 2021

Piękny XIX-wieczny park na wzniesieniu wulkanicznym (274 m n.p.m.) z zachowanymi licznymi pomnikowymi drzewami i reliktami wulkanizmu. Magiczne miejsce w wyrobisku, tak zwany kociołek. Dla odkrywców tajemnicze wyloty do sztolni.


Park położony w południowo-zachodniej części miasta, założony został w II połowie XIX w. w stylu krajobrazowym na kanwie naturalnego drzewostanu. Cennym jego walorem jest urozmaicony teren, grupy zieleni wysokiej, układ komunikacyjny (aleje) oraz zachowane relikty wulkanizmu. Ważne elementy kompozycyjne stanowią: budynek Szkoły Muzycznej tzw. Zameczek oraz amfiteatr. Na terenie parku znajduje się wiele pomników przyrody, w tym jeden przyrody nieożywionej, którym jest dawny kamieniołom bazaltu.  

W parku odkryte są dwie ściany kamieniołomu południowo - wschodnia i południowo - zachodnia o długości około 100 m, które posiadają znakomicie wyeksponowane struktury kolumnowego ciosu termicznego o wysokości 10 - 15 m. Przy wejściu od ul. Dąbrowskiego znajduje się odsłonięcie utworów bazaltowych, gdzie wśród słabo zwięzłych popiołów wulkanicznych znajdują się kuliste i owalne bomby wulkaniczne. Na Kamiennej Górze utworzono dwie ścieżki dydaktyczne pieszo - rowerowe pn. "Szlakiem Wygasłych Wulkanów" i "Szlakiem Pomników Przyrody Ożywionej". Na trasie powyższych ścieżek znajdują się stanowiska obserwacyjne wraz z tablicami dydaktycznymi, z których mogą korzystać nie tylko uczniowie naszych szkół ale także mieszkańcy Lubania i zwiedzający nasze miasto turyści.
Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...