Przejdź do głównej treści strony
Invest in Lubań
14-04-2016

1 kwietnia ruszył program „Rodzina 500 plus". Oto relacja z pierwszych dni działania programu. Znajdziecie Państwo wszystkie przydatne informacje, czyli ABC programu, wniosek do pobrania i odpowiedzi na pytania kto może się ubiegać? co trzeba zrobić? jak złożyć wniosek, do kiedy i gdzie?

Zgodnie z programem rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe  - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami  - również na pierwsze.

Realizacją tego programu zajmują się samorządy.

- Szacowaliśmy, że w Lubaniu jest ponad 3000 dzieci, z czego znaczna część będzie uprawniona do otrzymywania świadczenia – mówi burmistrz Lubania Arkadiusz Słowiński. - Przez pierwszy tydzień funkcjonowania programu do Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej wpłynęło już 400 wniosków. To obrazuje, jak szerokie jest zainteresowanie taką formą wsparcia ze strony państwa. Cieszę się, że ona zaistniała, ponieważ po wielekroć mówiło się, że problemy rodzin, zwłaszcza wielodzietnych są niedostrzegane. Konkretna kwota w budżecie domowym, którą można co miesiąc, aż do osiągnięcia przez dziecko 18 roku życia, przeznaczyć na potrzeby rodziny dla wielu jest właściwie nową jakością życia. Ten zastrzyk gotówki należy rozpatrywać także w szerszej skali, jako kwotę zasilającą nasz lokalny rynek. Z prognoz wynika, że rodzice, mający otrzymać to świadczenie częściowo przeznaczą je na konsumpcję, częściowo na usługi, dla niektórych to unikalna szansa, by w końcu pomyśleć o kredycie mieszkaniowym. O ile nic nie stanie na przeszkodzie, pierwszych wypłat świadczeń należy się spodziewać z końcem kwietnia.

Warto rozważyć także w pełni elektroniczne złożenie wniosku. Pewną nowością w stosunkach z urzędami jest możliwość zrobienia tego przez własne konto w banku, jeśli ma ono dostęp elektroniczny. Można również skorzystać z portali empatia.mrpips.gov.pl, ePUAP lub PUE ZUS, jeśli ma się podpis elektroniczny. Niewielu lubanian go sobie wyrobiło, dlatego opcja bankowa jest dostępniejsza. Cała procedura składania wniosku jest dokładnie i poglądowo opisana na stronach Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Warto tu uczulić wszystkich na pojawiające się w Internecie próby oszustwa. Strony podszywające się pod program 500 plus naciągają naiwnych na płatne smsy. Odsiać ziarno od plew jest jednak bardzo prosto, w przypadku instytucji publicznych naprawdę nie ma takiej opcji, by złożenie wniosku było płatne. Autoryzowane strony nie żądają też dodatkowego wysyłania sms lub mailem danych osobowych.

Trzeba też jasno powiedzieć, że pieniądze z 500 plus rodzina powinna przeznaczyć na koszty wychowania i utrzymania dzieci. Oczywiście zdarzają się rodziny mające kłopoty z racjonalnym gospodarowaniem pieniędzmi, gdzie zachodzi obawa, że dodatkowe pieniądze nie przysłużą się dobru dzieci. Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej, będąc z nimi w kontakcie, może w razie konieczności zamienić pieniądze na inną formę rzeczową lub usługową.

Wypłaty trafią do rodzin po rozpatrzeniu wniosków.

- Wydajemy i przyjmujemy wnioski w godzinach urzędowania – mówi dyrektorka MOPS w Lubaniu Aneta Szpytma. – Znacznie usprawnia cały proces możliwość elektronicznego złożenia wniosku lub choćby jego elektronicznego pobrania. Na razie jest trochę kolejek ale wynika to z faktu, że wszyscy chcą wnioski złożyć jak najszybciej, choć wcale nie muszą. Jest na to jeszcze trzy miesiące a kwota niezależnie od momentu złożenia jest ta sama, bo są wyrównania.

 

RASTER:

ABC 500 plus

Kto może się ubiegać?

  • Rodzice mający dwoje i więcej dzieci, niezależnie od dochodów, świadczenie przysługuje na każde drugie i kolejne dziecko.
  • Świadczenie przysługuje również na pierwsze i jedyne dziecko rodzinom o niskich dochodach, jeśli spełni się kryterium dochodowe  - 800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 w przypadku dzieci z niepełnosprawnościami.

Co trzeba zrobić?

Złożyć wniosek. Jeśli świadczenie ma przysługiwać na pierwsze dziecko wymagane będzie udokumentowanie sytuacji materialnej rodziny. Nie jest to konieczne, jeśli rodzina korzysta z innych form pomocy w MOPS, np. z zasiłku rodzinnego.

Jak złożyć wniosek?

  • Osobiście w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej (pl. Lompy 1) w pokoju nr 10 i 11. Wnioski można otrzymać na miejscu w MOPS, w Biurze Obsługi Interesanta Urzędu Miasta (ul. 7 Dywizji 14) lub pobrać poniżej w załączniku lub ze strony www.luban.pl/mops500plus
  • Elektronicznie za pomocą podpisu kwalifikowanego przez portale empatia.mrpips.gov.pl, ePUAP lub PUE ZUS.
  • Elektronicznie przez własne konto w banku (informacje o dostępności tej formy są na stronie MRPiPS oraz banków).

Do kiedy można składać wnioski?

Termin składania wniosków to 1 lipca.

Czy jeśli ktoś złoży wniosek w czerwcu to dostanie mniej pieniędzy niż ktoś, kto złoży wniosek w kwietniu?

Nie, to będzie ta sama kwota, z wyrównaniem od kwietnia, czyli momentu wejścia w życie ustawy.

W jakich godzinach można osobiście składać wnioski?

W godzinach działania Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Lubaniu: poniedziałek, środa, czwartek:  od 7.30 do 15.30, wtorek od 7.30 do 17.00, piątek od 7.30 do 14.00.

Czy 500 plus obowiązuje w rodzinach zastępczych?

Tak, na każde dziecko. Rodziny zastępcze składają wnioski w Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie (ul. Przemysłowa 4, telefon 75 64 61 171).

Skąd dowiem się więcej?

Ze strony rodzina500plus.gov.pl

Załączniki

Nasza witryna wykorzystuje pliki cookies, m.in. w celach statystycznych. Jeżeli nie chcesz, by były one zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki. Więcej na ten temat...